Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Diabetycy zapraszają seniorów


Zarząd i członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło nr 2 w Brzegu zapraszają wszystkich chętnych, a w szczególności seniorów, w czwartek 5 marca o godz. 15.00 do Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu (ul. Ofiar Katynia 25) na kolejne spotkanie.

Tym razem zaplanowano:

  • zajęcia artystyczno – plastyczne,
  • wykład na temat profilaktyki udarów mózgu,
  • ćwiczenia redukujące napięcie i stres.

Jak zawsze na merytoryczne wsparcie liczyć mogą wszyscy zmagający się z cukrzycą.

Do tej pory brzeskie koło zrealizowało zadania wynikające z pozytywnie rozpatrzonego konkursu „Przeskocz cukrzycę”, w ramach których odbyły się spotkania ze specjalistami z zakresu diabetologii, podologii, dietetyki i fizjoterapii. Dodatkowo organizowane były warsztaty kulinarne promujące zdrowe odżywianie i cotygodniowy nordic walking dla wszystkich chętnych.

Aby zdobyć środki na bieżącą działalność i poszerzenie oferty dla swoich członków, sympatyków i seniorów z naszego powiatu Zarząd staje do kolejnych konkursów. Udało się właśnie pozyskać środki w „Otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego z zakresu kultury” ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe. Program nosi tytuł „Muzyko-granie-branie i dawanie”.

W ramach tego programu dla diabetyków, seniorów i wszystkich chętnych organizowane będą podwieczorki i koncerty muzyczne, a także spotkania biesiadne i pikniki muzyczne.

Czwartki senioralne

 W każdy czwartek Polskie Stowarzyszenie Diabetyków koło nr 2 wspólnie ze Stowarzyszeniem „Zdrowie” przy Medycznym Studium Zawodowym w Brzegu, Brzeskim Stowarzyszeniem Amazonek „BSA” i Brzeskim Stowarzyszeniem Promocji Zdrowia organizują spotkania nazwane „Czwartki Senioralne”. Impreza, wbrew swojej nazwie, skierowana jest do wszystkich chętnych. W czasie tych spotkań dzięki Pani Agnieszce Bucma, magister pielęgniarstwa, realizowane są zadania z zakresu edukacji zdrowotnej, wzbogacane o zajęcia relaksacyjne (muzykoterapia, wizualizacja czy joga). W ramach tych spotkań proponuje się także zajęcia z zakresu plastyki i szeroko pojętej rozrywki. Sztandarową imprezą realizowaną przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nr 2, któremu prezesuje pani Grażyna Garbe, jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony na całym świecie w listopadzie. Brzeskie obchody organizowane są na Zamku Piastów Śląskich. Stałego wsparcia dla działań stowarzyszenia udzielają lek. med. specjalista diabetolog Elżbieta Turcza Jakubowska, mgr dietetyki Aneta Orzycka oraz mgr pielęgniarstwa Beata Kurzeja- podolog.

Zarząd stowarzyszenia ma w planach do końca roku przeprowadzić zajęcia z następującej tematyki:

  • Profilaktyka udarów.
  • Jak żyć z nadciśnieniem tętniczym?
  • Szczepienia ochronne zalecane u osób starszych.
  • Dieta w chorobach układu krążenia.
  • Jak żyć z chorobą serca?
  • Pierwsza pomoc w stanach nagłych.
  • Jak dbać o pamięć?

O działalności koła nr 2 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Brzegu opowiedziała nam jego Sekretarz pani Renata Listowska.

Renata Listowska: ekonomistka, absolwentka Politechniki Szczecińskiej, nauczycielka ZSZ nr 1 w Brzegu (w latach 2008-2013 dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu). Obecnie na świadczeniu kompensacyjnym dla nauczycieli. Radna Rady Miejskiej w Brzegu obecnej kadencji z klubu Koalicji Obywatelskiej. W swoim programie wyborczym obiecywała mieszkańcom zajęcie się problemami brzeskich seniorów.

625 views