Aktualności
Kultura

Dożynki gminne w Czeskiej Wsi


Tegoroczne dożynki gminne w gminie Olszanka zorganizowano w Czeskiej Wsi. Już od rana czuło się tam atmosferę Święta Plonów. Cała wieś została specjalnie udekorowana na tę okazję.

Uroczystości  rozpoczęły się o godz. 14.00 mszą świętą w tamtejszym kościele (z uwagi na kapryśną pogodę odstąpiono od wcześniej zaplanowanej mszy polowej). Po niej korowód dożynkowy przemaszerował na boisko sportowe. Tam, po uroczystym otwarciu dożynek, odbyły się występy artystyczne – koncert kapeli podwórkowej „Lewiniacy” i recital Andrzeja Szyszki.

Jak co roku mamy okazję podziękować rolnikom za trud ich pracy i wielką determinację. Możemy równie złożyć dziękczynienie za plony. Jest to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców gminy, którzy po okresie pandemii chcą uczestniczyć w różnego rodzaju przedsięwzięciach, ale również okazja do pokazania swojej solidarności, tego, że jesteśmy razem w tych niełatwych chwilach powiedziała Aneta Rabczewska, Wójt Gminy Olszanka.

Na tegorocznych dożynkach gminnych sołectwa zaprezentowały dziewięć koron. Najpiękniejsza z nich będzie reprezentowała Gminę Olszanka w konkursie na najpiękniejszy wieniec województwa opolskiego. Odbędzie się on 5 września  w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.

Dożynki to jedno z trzech największych wydarzeń kulturalnych, czy też rękodzielniczych dla gminy, ponieważ nasi mieszkańcy przygotowują rokrocznie korony żniwne. Są to korony wykonane przez daną społeczność. W maju trzeba zebrać kłosy, ususzyć, a potem przez dwa, trzy tygodnie przygotowywać korony – powiedziała Maria Pikul, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Olszance.

Impreza zakończyła się zabawą pod gołym niebem przy dźwiękach muzyki zespołu „Pan i Pani”.