Aktualności
Gmina Grodków
Grodków

Dramat zwierząt na plebanii w Gnojnej


Opolski Oddział Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami poinformował w swoich mediach społecznościowych o zgłoszeniu, jakie odebrali od mieszkańców z jednej z miejscowości w gminie Grodków. Chodzi o dwa psy, których właścicielem, jak się okazało, jest ksiądz. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do zdarzenia doszło w Gnojnej. 

Foto: TOZ OPOLE

– Codziennie było słychać przeraźliwe wycie i wołanie o pomoc. Psy brodziły w swoich odchodach od kilku miesięcy. Z kojca wydobywał się niewyobrażalny smród – czytamy na profilu społecznościowym TOZ Opole.

Ofiarami przemocy wobec zwierząt były dwa psy Saba i Cezar. Nie były one wypuszczane z kojca od wielu miesięcy. Ciężko jest powiedzieć, ile trwał dramat tych zwierząt. Widok, jaki zastali wolontariusze z TOZ Opole, był przeraźliwy.

– Wierzcie nam, na co dzień spotykamy się z różnymi sytuacjami, ale PRZENIGDY nie widzieliśmy jeszcze tyle odchodów w kojcach. Psy tonęły w nich. Nie miały skrawka czystego miejsca. Same również były całe oblepione odchodami. Nigdzie nie było wody ani jedzenia. Zastanawiamy się tylko, gdzie rzucono im pokarm? Na to łajno? – dodają.

Oba psy zostały odebrane właścicielowi i umieszczone w bezpiecznych miejscach. W ich odbiorze asystowali policjanci z komendy Policji w Grodkowie. TOZ Opole prosi również o wsparcie, gdyż koszty pomocy zaniedbanych zwierząt są ogromne. Sam pobyt w hotelu dla zwierząt wynosi 1200 zł miesięcznie. Do tego dochodzą jeszcze koszty diagnostyki, sterylizacji i szczepień. 

– Muszę powiedzieć, że nawet nie wiedziałem, że ksiądz posiadał psy. Na plebanię nie chodziłem, a ona znajduje się za kościołem. Tam znajduje się mur i płot, więc nic nie było słychać i widać – wyjaśnia jeden z mieszkańców Gnojnej.

Dla przypomnienia, ustawa o ochronie zwierząt reguluje kwestie prawne i kary za znęcanie się nad zwierzętami, rozumiane jako: zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień zwierzętom. Za ten czyn grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto sąd obligatoryjnie może zasądzić zakaz posiadania jakichkolwiek zwierząt. Ustawa zakłada również orzeczenie sądu wobec sprawcy i zapłatę obligatoryjnej nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt w wysokości od 1 tys. do nawet 100 tys. zł.

TOZ Opole prosi o finansowe wsparcie dla pokrzywdzonych przez księdza zwierząt. Poniżej dane do wsparcia i przekierowanie na stronę zrzutki.

https://zrzutka.pl/txtf66

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Opolu

ul. Katedralna 6/4

45-008 Opole

Numer konta: 91 2340 0009 0580 2460 0000 0085

Tytuł: Cezar i Saba 

Dla przelewów z zagranicy:

IBAN: PL 91 2340 0009 0580 2460 0000 0085

Kod BIC Swift: PPABPLPKXXX

Można też dokonywać wpłat przez PayPal:

opole@toz.pl

Reklama
1227 views