Aktualności

Dwanaście sołectw z Gminy Grodków otrzyma wsparcie z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej


Dwanaście miejscowości z terenu Gminy Grodków skorzysta w tym roku z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Pomoc finansowa dotrze do: Bąkowa, Bogdanowa, Jeszkotli, Jędrzejowa, Kobieli, Kolnicy, Rogowa, Strzegowa, Sulisławia, Więcmierzyc, Żarowa oraz Żelaznej.

- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy Marszałkowską Inicjatywę Sołecką, w której przeznaczyliśmy dla każdej miejscowości z terenów wiejskich w Województwie Opolskim po pięć tysięcy złotych na różnego rodzaju inicjatywy. Często jest to np. wyposażenie świetlicy, elementy infrastruktury, czy plac zabaw. Ogólnie rzecz biorąc, środki te są przeznaczane na potrzeby lokalnej społeczności. Często jakaś niewielka inwestycja daje też impuls do dalszego działania. W gminie Grodków wsparcie otrzyma w tym roku kolejnych dwanaście sołectw – wyjaśnia Szymon Ogłaza, członek zarządu Województwa Opolskiego.

- Z poziomu samorządu takie wsparcie może wydawać się błahe, ale z punktu widzenia mieszkańców małych społeczności wiejskich taka pomoc jest bardzo przydatna. Podam przykład Kolnicy i budynku, który pełni rolę Wiejskiego Ośrodka Kultury. Drzwi do tego obiektu pamiętają jeszcze czasy powojenne. Pozyskane wsparcie pozwoli rozwiązać ten problem. Tego typu pomoc jest bardzo przydatna i pokazuje, że my również mamy coś do powiedzenia jako społeczność wiejska dodaje Jadwiga Demska, przewodnicząca Rady Gminy w Grodkowie, mieszkanka Kolnicy.

Dla przypomnienia, Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na lata 2020-2022 przyznawana jest na dofinansowanie zadań własnych gminy, na małe projekty lokalne realizowane na terenach wiejskich. Łączna kwota w trzyletnim dofinansowaniu wynosi 5 400 000 zł. W tym roku przyznano pomoc finansową 68 gminom uczestniczącym w Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej, na 356 zadań w 359 sołectwach. Łączna kwota dofinansowania to 1 794 000 zł