Aktualności
Kultura

Dyskusyjny Klub Książki Profesora K. Opałka zaprasza na MiniKONGRES LEMologiczny


Profesor K. Opałek będzie rozmawiał o Lemie z Michałem Cetnarowskim, literatem z Brzegu, redaktorem „Nowej Fantastyki”. Do wysłuchania rozmowy i uczestniczenia w niej Profesor zachęca także Państwa.

Na zdjęciu „wystawka” jego biblioteki książek Lema i trochę o Lemie – zestawiona z obrazem Michaela Willmanna przedstawiającym św. Augustyna. Św. Augustyn na tym obrazie, spacerując morską plażą i rozmyślając, spotyka dziecko, które mu uświadamia granice jego poznania, ludzkiego poznania. Czy są to granice, których człowiek nigdy nie przekroczy, czy może jednak... Granice poznania – czym są: wyzwaniem, aby spróbować je przekroczyć, czy hasłem do poznawczego odwrotu? Na pewno gdzieś ta ostateczna, nieprzekraczalna granica istnieje. Czy człowiek kiedyś do niej dotrze i przed nią skapituluje bądź rzuci jej wyzwanie? Czy dotarli do niej bohaterowie powieści „Solaris”, ani zwycięscy, ani pokonani?

MiniKONGRES LEMologiczny 14 grudnia 2021, godz. 18.00 Muzeum Piastów Śląskich

Tam właśnie, przy tym obrazie na wystawie „Sztuka Śląska XV-XVIII wieku”, odbędzie się wspomniany MiniKONGRES LEMologiczny. Prawda, że to odpowiednie miejsce na takie spotkanie? Niby szokujące zestawienie: z jednej strony wierzący teolog, z drugiej – wątpiący, właściwie ateista, filozof nauki. Ale obaj byli pisarzami i obaj spacerowali brzegiem oceanu tajemnicy. Takiego jak na planecie Solaris. Od czasów Augustyna biblioteka poświęcona temu oceanowi powiększyła się ogromnie, stała się gigantyczna i nie do ogarnięcia jak sam ocean. Mimo to, choć tak wiele wiemy, tajemnica pozostała tajemnicą.

PKO wstydzi się, że jego Lemowa biblioteka, uzbierana przez lata, jest tak, jego zdaniem, skromna, a skromność nie jest tutaj zaletą, że nie ma więcej wydań, pierwszych wydań, że paru tytułów brakuje, że brakuje „Cyberiady” z ilustracjami Daniela Mroza. Dlatego zwraca się do Was: przynieście na spotkanie i pochwalcie się książkami Lema ze swoich kolekcji!

Zapraszamy wraz z Profesorem K. Opałkiem! Będzie ciekawie! Będą niespodzianki!