Aktualności

Dzisiaj policyjna akcja „Szanuj Życie – Bezpieczna DK 94’’


W czwartek (27 maja) z inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu policjanci drogówki z terenu pięciu województw przeprowadzą równocześnie wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. „Szanuj Życie – Bezpieczna DK 94’’. 

W działania zaangażowane będą patrole z grupy SPEED z terenu województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Policjanci w nieoznakowanych i oznakowanych radiowozach wyposażonych w wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości oraz przy użyciu policyjnych dronów skupią się na rejestrowaniu wykroczeń drogowych i egzekwowaniu przepisów kodeksu drogowego.

Droga krajowa nr 94 pełni funkcję strategicznego szlaku komunikacyjnego o bardzo dużym natężeniu ruchu. Jest równolegle położona do autostrady A4 i potocznie nazywana przez kierowców „starą czwórką". Przebiega przez województwa opolskie, dolnośląskie, śląskie, małopolskie oraz podkarpackie. Całkowita długość wynosi 675 km. Policjanci skupią się na wykroczeniach związanych z nieprzestrzeganiem limitów prędkości, nieprawidłowym wyprzedaniem, zmianą pasa ruchu, stosowaniem pasów bezpieczeństwa oraz niezgodnym z przepisami korzystaniem z telefonów komórkowych.

Drugim równie istotnym celem działań będzie przeprowadzenie działań profilaktyczno-edukacyjnych dla kierowców z zakresu ratownictwa medycznego dotyczące resuscytacji krążeniowo-oddechowej i podstawowych czynności na miejscu wypadku drogowego. Tylko w ciągu minionych trzech lat na polskich drogach zostało rannych blisko 100 tys. osób.

W wielu przypadkach jej natychmiastowe udzielenie jest niezbędne dla ratowania życia ludzkiego. Z uwagi, że bardzo często to kierowcy jako pierwsi są na miejscu wypadku, policjanci wraz ze strażakami będą szkolić ich i przekazywać najważniejsze informacje z zakresu pierwszej pomocy medycznej.

Dla kierowców, biorących udział w krótkim szkoleniu na fantomie, przewidziane są apteczki pierwszej pomocy, mapy drogowe oraz inne materiały profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto w ramach profilaktyki i ograniczania liczby nietrzeźwych kierowców, wręczane będą podręczne jednorazowe alkotesty, które będą wykorzystywane do samodzielnej kontroli trzeźwości wśród kierowców, zanim zasiądą za kierownicę.

W działania włączył się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddz. w Opolu, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Opolu oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.