Aktualności
Brzeg
Zdrowie

Epidemia koronawirusa. Brzeski SOR znów zamknięty i przybywa zakażonych


Niepokojące informacje docierają do nas z Brzeskiego Centrum Medycznego. Tamtejszy oddział ratunkowy ponownie został zamknięty. Pracę personelu sparaliżowały trzy osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa. Z kolei wczoraj po południu pobrano wymazy od 24 osób, które przebywają na kwarantannie lub chciały zbadać się komercyjnie. 80% jest zakażona SARS-CoV-2. Zdaniem dyrekcji szpitala, sytuacja znacznie się pogarsza.

– Mamy na oddziale ratunkowym w tej chwili pacjentów po tzw. szybkich testach. Przebadane trzy osoby są dodatnie, czekamy teraz na dokładniejsze wyniki badań – wyjaśnia Kamil Dybizbański, szef Brzeskiego Centrum Medycznego. – Rezultaty testów genetycznych mamy poznać dziś po południu, dlatego do godziny osiemnastej Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie zamknięty.

Jak dodaje dyrekcja, pacjenci, którzy sami zgłoszą się do szpitala, zostaną przyjęci i przebadani. Karetki są odsyłane do ościennych szpitali. Głos Powiatu ustalił, że w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, nie ma wolnych łóżek w lecznicach. Interna w Oławie jest zamknięta, podobnie cały szpital w Namysłowie. Nieoficjalnie mówi się, że dzisiejsi zakażeni pacjenci mogą zostać przetransportowani do Bolesławca.

Innym problemem dla szpitala, jak również całego regionu jest znaczny wzrost zachorowań na COVID-19. Wczoraj po południu BCM wykonał 24 testy dla osób przebywających w kwarantannie lub tych, którzy chcieliby się przebadać komercyjnie. Dziś wiadomo, że 19 z nich ma wynik dodatni. To 80% wykonanych wczoraj testów.

– Spodziewamy się znacznego napływu osób zakażonych koronawirusem, a to dla naszego szpitala i SOR-u będzie naprawdę dużym problemem – alarmuje Dybizbański. – Oddział ratunkowy będzie zamykany coraz częściej. Nasza placówka nie jest wyznaczona do leczenia osób chorych na SARS-CoV-2, a łóżek dla takich pacjentów mamy bardzo mało. Musimy chorych przekazywać do innych szpitali, a to też stanowi kłopot. Łóżek zaczyna po prostu brakować i na Opolszczyźnie, jak i na Dolnym Śląsku.

O sytuacji epidemicznej będziemy informować na bieżąco.  

Reklama
1284 views