Aktualności
Brzeg

Ewakuacja mieszkańców z kamienicy przy ul. Reja 1


W piątek, 19 czerwca br. w godzinach wieczornych Państwowa Straż Pożarna w Brzegu otrzymała zgłoszenie o przeciekającym dachu w kamienicy przy ul. Reja 1. Na miejscu okazało się, że dach jest dodatkowo wklęśnięty i może stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla lokatorów kamienicy.

W związku z tym podjęto decyzję o ewakuacji pięciu osób, z trzech mieszkań, które znajdują się w budynku przy ul. Reja 1, a także o jego zamknięciu i odłączeniu mediów, co stanowi problem również dla właściciela sklepu, który znajduje się na parterze.

Jak udało się nam dowiedzieć dach ze względu na zaniedbania oraz obecnie panujące warunki atmosferyczne uległ przegniciu i zawaliły się deski, tworząc w nim dziurę. Ponadto w innym miejscu zaczęła się zbierać woda, która o wiele bardziej obciążała całą konstrukcję dachu, co było bezpośrednim zagrożeniem dla mieszkańców kamienicy i w związku z tym zdecydowano o jej zamknięciu.

W całej akcji udział brały cztery zastępy JRG w Brzegu, a na miejscu zjawił się również samochód logistyczny, aby dostarczyć drewno do zabezpieczenia drzwi od budynku, aby nikt nie mógł do niego wejść.
Ponadto zjawiło się także Pogotowie Energetyczne i Gazowe, przedstawiciel Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska, Policja oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, z którym udało się nam porozmawiać: Widać, że strop jest lekko ugięty i są w nim ubytki, ale dopóki nie zrobimy oceny technicznej to ciężko jest coś więcej powiedzieć. Nie wiemy jak wygląda sam dach, ponieważ występuje ślepy pułap pomiędzy konstrukcją dachu a konstrukcją stropu, jest to jakieś 50-70 cm różnicy i nie wiemy w związku z tym co się dzieje pomiędzy dachem a stropem. Trzeba po prostu zrobić odkrywkę i wtedy będziemy wszystko widzieć. Do tego czasu żaden z mieszkańców kamienicy nie będzie mógł do niej wrócić, ponieważ nikt nie podejmie takiego ryzyka, bo sami jeszcze do końca nie wiemy co się tam dzieje. Widać tylko, że występuje obciążenie od wody i dach jest ugięty.

Mieszkańcy kamienicy, którzy nie byli w stanie zorganizować sobie samodzielnie noclegu otrzymali wsparcie od Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Zarządcą budynku przy ul. Reja 1 jest Zarząd Nieruchomości Miejskich, który podobno już wcześniej był informowany o przeciekaniu dachu, ale nic nie zostało w tej kwestii zrobione.

486 views