Aktualności
Brzeg

Film o polskiej noblistce już w najbliższą sobotę na ekranie Letniego Kina Plenerowego w Brzegu!


Już w najbliższą sobotę, 8 sierpnia, o godzinie 21:00 na ekranie Letniego Kina Plenerowego w brzeskim amfiteatrze widzowie będą mogli obejrzeć film o wyjątkowej kobiecie, polskiej uczonej – pierwszej, która zdobyła nagrodę Nobla, czyli o nikim innym jak o Marii Skłodowskiej-Curie!

Marie Noëlle ukazuje portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy

Film w reżyserii Marie Noëlle pokazuje Marię Skłodowską-Curie, jakiej jeszcze nie znaliśmy. W roli kochającej matki i żony, kobiety pewnej siebie, chociaż mającej także dylematy i sprzeczności. „Maria Skłodowska-Curie” opowiada historię wybitnej kobiety, która odkryła dwa pierwiastki chemiczne – rad i polon, i dzięki swojej inteligencji, wyjątkowym umiejętnościom oraz wiedzy potrafiła przekonać do siebie świat nauki, który był przecież zdominowany przez mężczyzn. Polska uczona jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej również profesurę, po czym objęła własną katedrę na słynnej, paryskiej uczelni Sorbonie, co było wydarzeniem bez precedensu. Maria Skłodowska-Curie była także pierwszą uczoną, która zdobyła nagrodę im. Alfreda Nobla, a do dzisiaj jest jedynym jej podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch dziedzinach naukowych (fizyka w 1903 roku i chemia w 1911). 

Przestrzegajmy obowiązujących obostrzeń

Organizatorzy przypominają, że pandemia nie odpuszcza i wciąż obowiązują obostrzenia sanitarne, w tym: obowiązek posiadania maseczki zakrywającej usta i nos, dezynfekcji rąk, zachowanie bezpiecznej odległości, konieczność wypełniania ankiet z danymi osobowymi i na temat zdrowia przez widzów oraz limicie osób. Szczegółowe informacje i regulamin znaleźć można na stronie: www.bck-brzeg.pl

Reklama
233 views