Aktualności
Kultura

Fortepianowy tuz oczarował brzeską publiczność


Iście magiczny pokaz swojej wirtuozerii zaprezentował, w ramach 1416. koncertu z cyklu Wieczory Lisztowskie, fortepianowy tuz – Karol Radziwonowicz. Można było odnieść wrażenie, że artysta zahipnotyzował sobotniego wieczora (20 listopada) publiczność zgromadzoną w Sali Pinottiego Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. 

Foto: Tomasz Kubiak

Mistrz zaprezentował szereg najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej

Karol Radziwonowicz z właściwą sobie finezją zaprezentował najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej z repertuaru: Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Fryderyka Chopina, Tekli Bądarzewskiej, Roberta Schumanna, Ignacego Jana Paderewskiego oraz naturalnie Ferenca Liszta. Dwa z nich bohater sobotniego koncertu zadedykował swoim rodzicom: Henrykowi i Annie, którzy także byli wybitnymi muzykami, (zresztą to u swojego ojca Karol Radziwonowicz stawiał pierwsze fortepianowe kroki). 

Artysta wykonał przeboje muzyki klasycznej z niebywałą precyzją techniczną, dzieląc się z publicznością wyjątkowymi emocjami, które pozwalały ukoić od codziennych zmartwień, zabierając w niezapomnianą, muzyczną podróż. 

Wieczór dopełniło, tradycyjnie już, równie niezwykłe słowo o muzyce, które wygłosił prezes Towarzystwa im. Ferenca Liszta w Polsce – Juliusz Adamowski, dzieląc się z widownią interesującymi historiami związanymi zarówno z wykonywanymi utworami, jak i biografią Karola Radziwonowicza. Mogliśmy się dowiedzieć m.in. o tym, że utwór Tekli Bądarzewskiej „Modlitwa dziewicy” podbił serca Japończyków, którzy stosowali go w codziennym życiu, np. wtórując postojom szybkiej kolei Shinkansen.

Publiczność była tak zachwycona występem Mistrza, że ten, wywoływany owacjami na stojąco, musiał trzykrotnie bisować. Widać było jednak, iż robił to z ogromną przyjemnością.

To był prawdziwy pokaz geniuszu Karola Radziwonowicza. 

Jeżeli ktoś z Państwa przegapił koncert, to będzie miał dwie okazje, aby to nadrobić. Pierwsza z nich nadarzy się w poniedziałek, 22 listopada o godzinie 18:00 w oławskim Ośrodku Kultury, a druga we wtorek, 23 listopada o godzinie 18:00 we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury.

Wieczory Lisztowskie organizowane są przez Towarzystwo im. Ferenca Liszta.