Aktualności
Powiat brzeski

Głupie, szkodliwe i niebezpieczne


Zaczyna się sezon na wypalanie traw. Wczoraj (05.03.2020) brzescy strażacy gasili pożary traw w Szydłowicach i Dobrzyniu.

Mimo, iż już wiele lat temu naukowcy udowodnili, że wypalanie traw jest szkodliwe dla ekosystemu, nadal wiele osób za pomocą ognia pozbywa się zeszłorocznej, wyschniętej roślinności.  Ogień nie tylko usuwa suche trawy, zabija także owady np. pszczoły i dziko żyjące zwierzęta – jeże, zające, lisy czy kuropatwy oraz niszczy ich naturalne siedliska. W sposób znaczny wyjaławia też glebę. Płomienie zabijają np. dżdżownice i hamują naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna jej warstwa.
 

Palące się trawy czy chwasty, mogą wytwarzać toksyczne substancje, które zatruwają zarówno glebę, wody gruntowe, jak również niszczą atmosferę. Towarzysząca pożarom emisja pyłów i gazów jest niebezpieczna także z innego względu. Wiedzą o tym kierowcy, którzy wjeżdżają w chmurę ciemnego, gryzącego dymu. Jest to bardzo szkodliwy proceder, a za wzniecanie tych pożarów przewidziane są dotkliwe kary finansowe, a nawet pozbawienia wolności. Najwyższą karę w naszym kraju ponieśli Ci, którym ogień wymknął się spod kontroli. W Polsce odnotowano kilkanaście śmiertelnych wypadków podczas wypalania traw.

 Warto?

402 views