Aktualności
Gmina Grodków
Powiat brzeski

Góra śmieci rośnie! Anonimowo?


Dwa tygodnie temu, w artykule ,,Śmieci nie są anonimowe”, pisałem o powstających nielegalnych wysypiskach śmieci przy zjeździe z drogi wojewódzkiej 401 (w kierunku na Młodoszowice) oraz przy drodze gminnej pomiędzy Przylesiem i Wierzbnikiem. W piątek (13 marca), jadąc DW401, zauważyłem, że obok jednego z tych nielegalnych wysypisk parkują dwa duże samochody. Zaniepokojony ponownie udałem się na to miejsce. Niestety potwierdziły się moje obawy – śmieci przybyło. 

Prawdopodobnie, z uwagi na rosnące koszty, nielegalne wysypiska rosną w naszym powiecie jak grzyby po deszczu. Jeżeli zauważymy taki proceder, to o miejscu jego uprawiania i ewentualnych personaliach sprawców powinniśmy informować odpowiednie służby. Przede wszystkim Straży Miejską, Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta lub Gminy, a nawet na policję.

Dzięki takiej informacji Straży Miejskiej w Brzegu udało się zidentyfikować “śmieciarza”, który odpady z Namysłowa wyrzucił w okolicach ul. Oławskiej w Brzegu. Nie został on złapany na “gorącym uczynku”, a i tak go zidentyfikowano i z tego tytułu poniósł dotkliwą karę finansową. Śmieci oczywiście musiał posprzątać.

Wiem, że w naszym społeczeństwie informowanie władzy o łamaniu przepisów prawa źle się kojarzy. Z uwagi jednak na społeczną „dolegliwość” czynu potraktujmy to jako samoobronę. W przeciwnym razie przyjdzie nam żyć na śmieciowej pustyni.

Janusz Pasieczny

Informacje o rosnącej górze odpadów przy DW 401 oczywiście zgłosimy.

385 views