Kultura

Grodkowianie na Ogólnopolskich Zawodach Modeli Halowych w Kłomnicach

W dniach 11 i 12 września w Kłomnicach odbyły się Ogólnopolskie Zawody Modeli Halowych z napędem gumowym. 11 września rywalizowano w klasach A6 i A6M, a 12 września w klasie F1D. W kategorii AM6 (młodzików) miejsca od drugiego do czwartego zajęli zawodnicy reprezentujący OKiR w Grodkowie. Byli to:

2. miejsce – Monika Kawa,
3. miejsce – Olena Kozłowska,
4. miejsce – Gabriel Szulc.

W kategorii A6 (juniorów)  i F1D grodkowianie reprezentowali Stowarzyszenie Modelarzy Opolszczyzny „Feniks” w Brzegu.

Małą niespodziankę sprawiła nam Karina Sawicka z Grodkowa, która w klasie F1D zajęła drugie miejsce z czasem 37,07 min, ustępując tylko o dwie sekundy Pawłowi Frąckiewiczowi (37,09 min), reprezentującemu również Stowarzyszenie Modelarzy Opolszczyzny „Feniks”.

Jedyny reprezentant Grodkowa w klasie F1D,Tadeusz Sawicki, został zdyskwalifikowany. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął tradycyjnie  Paweł Frąckiewicz, asystent trenera kadry narodowej i członek Stowarzyszenia Modelarzy Opolszczyzny „Feniks”.

Wynik Kariny Sawickiej to dla nas mała sensacja, bo do tej pory nasze starty były w tej kategorii nie do końca udane. Mały błąd taktyczny (dobór niewłaściwej gumy) sprawił, że zabrakło jej zaledwie dwóch sekund do zdobycia pierwszego miejsca i wygrania z bardzo utytułowanymi zawodnikami. Wyprzedziła Edwarda Ciapałę, który jest byłym mistrzem świata i byłym wicemistrzem świata. Paweł Frąckiewicz, który zajął pierwsze miejsce, na Mistrzostwach Europy zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce. Jest to zatem znakomita lokata, ale myślę, że z czasem ją poprawimy  – mówi Tadeusz Sawicki, animator i długoletni instruktor modelarstwa z Grodkowa.

Zapytany o przyczyny swojej dyskwalifikacji powiedział – mogło być drugie miejsce, a jest dyskwalifikacja. Popełniłem błąd przy projektowaniu śmigła. Okazało się, że łopata śmigła miała minimalnie za duży obrys (około 1 mm) i nie mieściła się w szablonie.

Szkoda, zawsze cieszy, jak przedstawiciele naszego powiatu wracają z tarczą.

Następne zawody Finał Pucharu Polski w klasach A6, A6M, F1N odbędą się 6 i 7 listopada 2021 roku w grodkowskiej hali sportowej.