Aktualności

Hymn Polski zaśpiewaliśmy z serca i z szacunkiem!


„Dzień 11 listopada jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 1937 r.

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Co roku 11 listopada oddajemy cześć Polakom, którzy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli naszą wolność – mówiła podczas uroczystego apelu Renata Jabłońska-Denes, dyrektor ZSB w Brzegu.

10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie ZSB w Brzegu uczcili Święto Niepodległości przemarszem Pocztu Sztandarowego i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego Mazurka Dąbrowskiego, włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”.

Godzina wykonania hymnu państwowego jest symboliczna, nawiązuje do daty odzyskania przez Polskę niepodległości, co miało miejsce 11 listopada 1918 r

Śpiewając, poczuliśmy dumę i wzruszenie – mówili uczniowie klas mundurowych profilu technik logistyk wojskowy.

Julia Wysocka, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, która prowadziła uroczystość, mówiła – odczuwam dumę przez to, że wiem, jak waleczni byli polscy żołnierze i dzięki nim żyję dziś w wolnym kraju. Mazurek Dąbrowskiego wprawia mnie w poważny i dostojny nastrój. Jestem wzruszona, mając świadomość, ile wycierpieli przodkowie, przy jednoczesnym uczuciu grozy, ale przy tym satysfakcji i radości.

Wszyscy oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy zachowali wiarę w odrodzenie niepodległej Polski, walczyli i ginęli za tę wielką sprawę. Współczesny patriotyzm wymaga od nas pamięci i pracy dla Ojczyzny, rozwijania talentów oraz wspólnych działań dla dobra społeczności.  Jak pisał Władysław Bełza w „Katechizmie młodego Polaka”: „Kto ty Jesteś Polak mały” bądźmy dumni z naszego kraju i szanujmy naszą Polskę.

W uroczystości wzięli udział uczniowie klas mundurowych: 2 TL, 3 TL i 3 LSG oraz reprezentacja klas pierwszych. Uroczystość przygotowała Justyna Pekar, opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz wychowawca kl. 2 TL.