Aktualności

Idea Texo: 10 prostych porad, które mogą przydać się podczas remontu


Powiedzmy sobie szczerze, nikt z nas nie lubi remontów. Zawsze jest to okres nerwowy, męczący i po prostu dający w kość. Właśnie dlatego warto znać jak najwięcej rozmaitych porad, które ułatwią nam przeżycie tego czasu. Dziś prezentujemy 10 prostych pomysłów, które mogą przydać się Wam podczas remontu.

1. Pora roku ma znaczenie

Pora roku może wpłynąć na koszt całego remontu. Najrozsądniej rozpoczynać duże przedsięwzięcia wiosną, a na okres zimowy zaplanować prace suche, takie jak np. układanie paneli podłogowych. Remontowanie mieszkania zimą może przysporzyć wielu problemów z powodu warunków atmosferycznych. Większość prac, takich jak malowanie czy gruntowanie, wymaga odpowiedniej wentylacji. Późnojesienne lub zimowe miesiące mogą też znacznie utrudnić wymianę drzwi i okien oraz wszelkie prace przy instalacji grzewczej.

2. Nie zapominaj o pozwoleniach

Przed remontem dokładnie sprawdź, jakie pozwolenia powinieneś uzyskać. Warto też poinformować o swoich planach wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię oraz sąsiadów. Każdą ingerencję w układ mieszkania skonsultuj z osobą posiadającą odpowiednie uprawnienia. Wszelkiego rodzaju samowole budowlane mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami.

3. Zawsze mniej pod ręką swój niezbędnik remontowy

Przykładowy niezbędnik (czyli zestaw najczęściej używanych narzędzi): młotek, miara, poziomica, śrubokręt, zestaw kluczy i wkrętaków, kombinerki i szczypce, wiadra do mieszania farb, drabina, nóż, ołówek, akcesoria do malowania (wałki, pędzle), szpachelki, folia malarska, paca, przecinarka do glazury.

4. Miej pod ręką taśmę malarską

Przed rozpoczęciem malowania trzeba zabezpieczyć przed zabrudzeniem takie elementy jak listwy przypodłogowe, ramy okienne i drzwiowe. Taśma będzie też pomocna w miejscach, w których stykają się dwa kolory (np. sufit-ściana). Można też zaszaleć i stworzyć własny szablon umożliwiający pomalowanie ściany różnokolorowymi pasami.

5. Zabezpiecz wałek w przerwie od malowania

Planujesz zrobić sobie kilkudniową, a nawet ponad tygodniową przerwę od malowania? Zabezpiecz swój wałek, aby później nadawał się do użytku. Najprostszym domowym sposobem jest szczelne owinięcie go folią spożywczą lub foliowym workiem.

6. Nie utoń w kurzu

Jeśli remontujesz jeden pokój i nie chcesz, żeby brud i kurz przedostały się do innych pomieszczeń, powieś w drzwiach mokre prześcieradło. Skutecznie ściąga ono na siebie cały kurz powstały podczas remontu.

7. Nie daj się wyprowadzić z równowagi przy odkręcaniu zardzewiałych śrub

Starą, stawiającą opór śrubę odkręcisz łatwo dzięki domowemu sposobowi. Nasyp na śrubę trochę sody, przykryj ją szmatką zamoczoną w occie, a następnie odczekaj kwadrans. Po tym czasie śruba powinna stawiać znacznie mniejszy opór.

8. W łatwy sposób pozbądź się starych tapet

Masz problemy ze zdarciem ze ścian starych tapet? Nalej do miski ciepłej wody i dodaj trochę płynu do mycia naczyń. Zamocz pędzel w tym roztworze i przejedź nim kilka razy po tapetach. Poczekaj kwadrans i zabierz się do pracy. Pamiętaj, im więcej cieczy wchłonie tapeta, tym łatwiej będzie ją zerwać.

9. Pomaluj, zamiast wyrzucać

Stare nie znaczy bezużyteczne. Pokrycie nowym kolorem niektórych przedmiotów może zdziałać prawdziwe cuda. Samodzielnie odnowione sprzęty są obecnie bardzo modne. Zamiast robić nową zabudowę kuchenną czy łazienkową możesz przemalować fronty szafek. Zawsze zastanów się, czy dany sprzęt nadaje się już tylko na śmietnik.

10. Wybierz produkty o dobrej proporcji ceny do jakości

Droższe nie zawsze oznacza lepsze. Kupując produkty najbardziej znanych marek często płacisz za ładne opakowanie i logo firmy. Postaraj się poczytać o innych, podobnych produktach. Zapytaj znajomych, zasięgnij języka u specjalistów. Wybierz produkty o dobrej proporcji ceny do jakości, takie jak te oferowane przez Idea Texo. Jeśli nie słyszałeś o tej firmie, koniecznie zerknij na stronę internetową www.ideatexo.com i zapoznaj się z ofertą.