Aktualności
Kultura

Izolacja: zaproszenie na wernisaż


W piątek (30 lipca) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej Brzeskiego Centrum Kultury przy ul. Mlecznej 5 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Barbary Murgrabii pt. „Izolacja”.

Autorka jest mieszkanką Brzegu. Ukończyła Liceum Plastyczne w Opolu, a obecnie studiuje na Wydziale Sztuki w Opolu. Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały zrealizowane na potrzeby zadania, pod tym samym tytułem, z przedmiotu „fotografia” realizowanego pod opieką mgr Anny Molokanovej w trakcie studiów. Prace te powstały w okresie od marca do sierpnia 2020 roku, w większości w trakcie obostrzeń dotyczących zakazu swobodnego poruszania. Nazwa wystawy jest taka sama jak podany temat zadania. Młoda brzeżanka w swoich pracach prezentuje serię autoportretów wykonanych przy użyciu skanera. Sięgnęła po skaner gdyż — jak sama twierdzi — daje on inne możliwości niż aparat fotograficzny.

Termin izolacja jest nam dobrze znany. Doświadczyliśmy — przez pandemię — jej ułamek. Chciałam się pochylić nad tym zagadnieniem: czym właściwie jest izolacja? Czy jest czymś złym? Czy jest czymś dobrym? Szukałam różnych skojarzeń. Są to m.in.: ciemne, ciasne pomieszczenia, samotność, tęsknota. Są to elementy ze sobą powiązane. Dla mnie izolacja jest czymś bardzo negatywnym, ponieważ bardzo lubię przebywać z ludźmi. Dlatego w tych pracach dominuje ciemność, bo jesteśmy w tej izolacji zagubieni, rozmyślamy w samotności, poszukujemy siebie. Izolacja odseparowuje mnie od rodziny, przyjaciół, od ludzi, którzy są inspiracją do działania — to jest dla mnie bardzo bolesne doświadczenie — mówi Barbara Murgrabia, autorka wystawy.

Wystawę będzie można oglądać w okresie od 30 lipca do 18 sierpnia 2021 roku, w godzinach pracy galerii. 

Wstęp na wernisaż bezpłatny

Przypominamy, że w trakcie wydarzenia obowiązują zasady reżimu sanitarnego.