Aktualności

Jak zmienić oblicze elewacji? Poznaj trzy proste zasady


Z domem jest jak z człowiekiem – dobre wrażenie ma okazję zrobić tylko raz. Fasada to jego część reprezentatywna. Każdy z nas chciałby mieć dom wyglądający atrakcyjnie i harmonijnie współgrający z otoczeniem. Współczesne budownictwo oferuje naprawdę dużo możliwości. Łatwo pogubić się jednak w kolorach, materiałach i dodatkach. Dlatego dobrze jest pamiętać o trzech najważniejszych zasadach:

1. Po pierwsze – trwałość

Remont lub samo położenie elewacji często powiązane jest z ociepleniem budynku. Na każdym etapie prac należy pamiętać o jakości wybieranych materiałów. Warto korzystać z produktów jednej firmy – zapewni to dobrą przyczepność kolejnych warstw oraz wpłynie korzystnie na ostateczny efekt i trwałość wykonania. Prace muszą też być wykonane z należytą starannością – jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej zatrudnijmy do tego specjalistów. Jest to szczególnie istotne przy wykańczaniu trudnych miejsc, takich jak gzymsy, okapy i uskoki ścian. Źle położona elewacja wygląda niekorzystnie, a przy tym jest nietrwała.

Jeśli remontujemy starą fasadę, czasami trzeba ją tylko odmalować. Pamiętajmy jednak żeby ktoś doświadczony ocenił najpierw stan ścian. Jeśli są naruszone, w pierwszej kolejności konieczny będzie gruntowny remont. Potrzebna będzie również wiedza dotycząca wcześniej użytego materiału. Jeśli jej nie posiadamy, możemy zasięgnąć rady specjalisty, który wykona próbę płomieniową lub wykorzysta rozpuszczalniki do rozpoznania podłoża.

Stawiając nowy dom mamy do nałożenia nieco więcej warstw na ściany budynku. Wiedza o kolejnych etapach i staranne wykonanie pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zewnętrzna warstwa domu jest też elementem najbardziej narażonym na warunki atmosferyczne. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z użytych produktów był najwyższej jakości. Na rynku dostępne są na przykład nowoczesne tynki wykonane na bazie żywicy akrylowej lub silikonowej. Warto z nich skorzystać. Są odporne na czynniki pogodowe i wytrzymałe. Wybierając konkretną markę, możemy też liczyć na wsparcie ze strony sklepu w doborze odpowiedniej farby gruntującej.

2. Po drugie – efekt

W polskim budownictwie dominują stonowane, naturalne barwy i generalnie jest to dobra praktyka. Dzięki temu łatwiej zgrać budynek z otoczeniem. Właścicielom domków jednorodzinnych i bliźniaków radzimy raczej wyróżniać się w okolicy dobrze zadbanym ogrodem niż krzykliwym kolorem domu. Nieco więcej swobody mają właściciele domów wolno stojących. Polska wieś jest co prawda często szarobura, ale kto powiedział, że inspiracje czerpać trzeba jedynie z rodzimych stron. Spójrzmy zatem, jak wyglądają np. irlandzkie domy. Zarówno pogoda, jak i otoczenie na tej wyspie są dość surowe. Może właśnie dlatego mieszkańcy decydują się często na malowanie budynków żywymi, jaskrawymi kolorami i trzeba przyznać, że daje to niesamowity efekt.

Malowanie to oczywiście najprostszy sposób na odnowienie elewacji. Oceniając stan podłoża, zwróćmy uwagę, czy nie ma pęknięć i wilgoci. Należy także dokładnie oczyścić ścianę ze starej farby – szczególnie jeśli się łuszczy i odpada.

Pamiętajmy również, że farba musi być dopasowana do tynku. Jeśli używamy odmiany akrylowej, powinniśmy skorzystać z farby akrylowej lub silikonowej. Mówi się, że farba jest tak dobra, jak podkład, który zastosowaliśmy. Używając odpowiednich preparatów gruntujących, zmniejszymy nasiąkliwość podłoża, chroniąc przed wilgocią i pleśnią. Poprawi to również przyczepność i spoistość podłoża. Dzięki temu zużyjemy mniej farby. Nie zapominajmy również o zastosowaniu się do zaleceń producenta. Dzięki temu uzyskamy pożądany i trwały efekt.

Istotne znaczenie ma również kolor. Warto przemyśleć nie tylko kwestie estetyczne. Niektóre kolory zmieniają optycznie wielkość domu – np. czerwony pomniejsza budynek. Ciemne barwy mogą też sprawić, że w gorące dni dom będzie się przegrzewał.

Ciekawym rozwiązaniem, ożywiającym kolorystykę budynku, są tynki akrylowe w odcieniach starego złota czy miedzi. Wchodzące w ich skład połyskliwe cząsteczki kwarcu tworzą wyjątkowe refleksy świetlne, widoczne szczególnie w pogodny dzień.

3. Po trzecie – szczegół

Elewacja to nie tylko gładkie ściany. Ciekawym rozwiązaniem są masy dekoracyjne naśladujące różne materiały, na przykład drewno czy beton. Możemy w ten sposób uzyskać efekty przyciągające uwagę. Dzięki temu możemy np. całkiem nowy budynek wystylizować na stare domostwo. Dobrze dobrane elementy dekoracyjne dodadzą z kolei naszemu domowi lekkości i charakteru.

Na tym etapie warto pamiętać o obramowaniach okien i gzymsach. Daszek nad wejściem to istotny, a często pomijany dekoracyjnie element. Planując go, pamiętajmy o tym, że ma zapewniać cień i ochronę przed deszczem. Co ciekawe, może też powiększyć optycznie wejście. Nie przesadzajmy z tym jednak, szczególnie przy małym budynku. Kluczowa jest harmonijna całość. Jeśli więc nie jesteśmy pewni swojej wizji, zawsze możemy zasięgnąć rady fachowca.

Końcowy efekt zależy jednak od nas. Decydując o dodatkach przy domu czy w ogrodzie, pamiętajmy o tym, żeby zachować umiar i nie działać pod wpływem emocji. Więcej nie oznacza w tym przypadku lepiej, a kilka gustownych dodatków w zupełności wystarczy.

Na koniec praktyczna rada. Pionowe wzory wyszczuplają, a poziome optycznie poszerzają budynek. Jeśli więc jesteśmy nie w pełni zadowoleni z kształtu naszego domu, możemy w łatwy sposób go nieco skorygować.

Jakie produkty wybrać?

Jeśli szukasz dobrej jakości produktów w przystępnej cenie, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Idea Texo na stronie www.ideatexo.com.

Proponujemy przede wszystkim dwa rodzaje tynków – granit i kwarc. Tynk granitowy to klasyczne rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie efektu granitu lub marmuru. Wysokiej jakości materiały sprawiają, że jest on odporny na czynniki atmosferyczne. Co ważne, nie płowieje też w słońcu. W ofercie dostępne są też tynki na bazie żywicy akrylowej oraz silikonowej. Do wyboru mamy aż 48 kolorów. Tynk nakładamy metodą natryskową, dzięki czemu uzyskamy większą wydajność, a efekt będzie się lepiej prezentował. Najlepiej położyć dwie warstwy tynku, a przed nałożeniem pomalować podłoże gruntującą farbą PRIMER. Czas schnięcia to około 24 godziny. Podobne właściwości charakteryzują tynki kwarcowe Idea Texo. Tak samo jak granitowe, nie zawierają one pigmentów płynnych i są barwione naturalnymi kamieniami. Masa składa się ze ściśle wyselekcjonowanych kruszyw i piasków kwarcowych o grubości ziaren od 0,2 do 1 milimetra. Dzięki wykorzystaniu płatków miki czarnej, beżowej lub bezbarwnej możliwe jest uzyskanie efektów zbliżonych do naturalnych kamieni – nawet piaskowca.