Historia
Kultura

Jaka jest treść widokówki z 01.09.1939 roku?


Pierwszy września każdego roku to nie tylko dzień kończący wakacje i rozpoczynający nowy rok szkolny. W tym dniu wspomina się również rocznicę rozpoczęcia jednej z największych wojen w historii ludzkości. Wojny, która przerwała życie dziesiątkom milionów ludzi i na zawsze zmieniła losy świata. Dziś jest to wiedza powszechna, ponieważ na te wydarzenia spogląda się z perspektywy czasu, jednak dla większości ludzi żyjących ówcześnie dzień ten raczej nie był inny niż wszystkie. 

W tym symbolicznym dniu została wysłana z Brzegu pocztówka do wsi Neudietendorf w Turyngii. Na awersie widokówki przedstawiono fragment ulicy Długiej z widokiem na kościół św. Mikołaja i pomnik Marcina Lutra. Rewers pocztówki jest zapisany i po przetłumaczeniu brzmi następująco:

„Drodzy rodzice!
Wiele serdecznych pozdrowień przesyła wam wasza Marysia.
Mam nadzieję, że macie się jeszcze dobrze.
Pozdrówcie też Ilzę”.

Tego wrześniowego dnia wojna rozpoczęła się daleko od Brzegu. Miasto aż do końcowego etapu konfliktu bezpośrednio nie odczuwało jego niszczycielskiej siły. Wydawać się może, że ten stan rzeczy oddaje treść pocztówki. Ot, zwykłe pozdrowienia z wyjazdu. Czy jednak na pewno?

Analizując widokówkę, warto zadać sobie kilka pytań. Czy zdanie: „Mam nadzieję, że macie się jeszcze dobrze„, nie zdradza niepokojów związanych z tamtym dniem? Dlaczego Maria napisała „jeszcze dobrze”? Może przeczuwała zbliżające się niebezpieczeństwo światowego konfliktu i bała się o swoją rodzinę? Może ktoś jej bliski został wysłany na front? A może były to po prostu zwykłe pozdrowienia z wakacji?

Awers widokówki, na którym przedstawiono fragment ulicy Długiej z widokiem na kościół św. Mikołaja i pomnik Marcina Lutra. Pocztówka z aukcji internetowych.

Po ponad osiemdziesięciu latach ciężko znaleźć odpowiedzi na te pytania. Chyba zna je tylko stary papier, na którym Maria zamieściła swoją wiadomość do rodziny. To są właśnie największe tajemnice skrywane przez pocztówki. Urywek życia zapisAnalizując widokówkę, warto zadać sobie kilka pytań. Czy zdanie: „Mam nadzieję, że macie się jeszcze dobrze„, nie zdradza niepokojów związanych z tamtym dniem? Dlaczego Maria napisała „jeszcze dobrze”? Może przeczuwała zbliżające się niebezpieczeństwo światowego konfliktu i bała się o swoją rodzinę? Może ktoś jej bliski został wysłany na front? A może były to po prostu zwykłe pozdrowienia z wakacji?any na kartce papieru z pięknym widokiem. Wraz z biegiem czasu te kartki stają się pamiątkami przeszłości, symbolami minionych epok. 

Tak samo stało się z tą pocztówką. Przedstawiony na niej główny miejski kościół był dla wspomnianej Marysi czymś oczywistym i naturalnym, niecałe pięć lat później w wyniku wydarzeń, które rozpoczęły się w dniu wysłania widokówki, został zamieniony w ruinę wraz z dużą częścią miasta. Z tego powodu dziś ta kartka pocztowa ma nie tylko wartość poznawczą dla miłośników dawnego Brzegu, ale też symboliczną ze względu na datę. 

Za tłumaczenie dziękuję Marcinowi Wrzeciono.

Marek Pyzowski

Reklama
853 views