Aktualności

Jedziesz na grzyby? Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie


Każdego roku o tej porze wielu miłośników grzybów wyrusza do lasu. Grzybobranie jest świetnym pomysłem, aby aktywnie spędzać wolny czas. Jednak i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Przypominamy o kilku wskazówkach, którymi warto kierować się, gdy jesteśmy w lesie.

Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że nie każdy, kto idzie do lasu, potrafi sprawnie się po nim poruszać. Każdego roku otrzymywaliśmy zgłoszenia, z których wynikało, że ktoś zgubił się w lesie. Wtedy służby ratunkowe wyruszają z pomocą i poszukują zaginionych.

Dlatego wybierając się do lasu, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Przed wyjściem do lasu warto zawiadomić bliskich o wyprawie oraz wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać. Powiedzmy im również, kiedy zamierzamy wrócić do domu.
  • Do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej. Dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu.
  • Gdy na grzyby wybieramy się z dziećmi – nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy samym odchodzić zbyt daleko.
  • Nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni. Najlepiej jednak wybierać się do lasu o takiej porze, kiedy mamy pewność, że zdążymy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu.
  • Przydatny będzie telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych.
  • Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
  • Kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie, lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi, w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną.
  • Zbierajmy grzyby tylko jadalne, najlepiej takie, co do których mamy pewność, że są jadalne. Jeśli nie mamy pewności co do rodzaju grzybów, jakie zebraliśmy, po powrocie sprawdźmy je w najbliższym punkcie sanepidu.

Ponadto:

  • Idąc do lasu dokładnie zabezpieczmy swój samochód, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym oraz bezpiecznym miejscu. Nie pozostawiajmy w pojeździe w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów (nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
  • Pod żadnym pozorem nie przenośmy i nie próbujmy majsterkować przy znaleziskach przypominających niewybuchy z czasów II wojny światowej. Natychmiast poinformujmy służby. Patrol saperski, wyposażony w odpowiedni sprzęt, zabezpieczy znalezione pociski.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w lesie zależy przede wszystkim od nas samych. Nie traćmy rozsądku i czujności, pilnujmy swoje pociechy i zawsze sprawdzajmy, czy wiemy którędy kierować się do wyjścia z lasu. Zadbajmy również o środowisko i nie pozostawiajmy po sobie śmieci. Od razu sprawdźmy też, czy nie przynieśliśmy na sobie kleszcza, są one groźne dla naszego zdrowia.