Aktualności

Jest duża szansa na porozumienie w sprawie wysokości opłaty za śmieci w Brzegu


W środę (6 października) odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Brzegu poświęcona w całości, budzącej wielkie kontrowersje, podwyżce cen za wywóz śmieci. W jej trakcie radny Różański zaproponował rozwiązanie, które może doprowadzić do porozumienia między radą a burmistrzem.

Burmistrz zaproponował wprowadzenie zmiany stawek za wywóz śmieci zbieranych selektywnie na 30 zł/osobę i niesortowanych na 60 zł/osobę. Zmiana miała być wprowadzona na dwa miesiące pozostałe do końca roku w celu zniwelowania dziury w budżecie, która wynosi 660 000 złotych.

W jaki sposób wyliczono nową stawkę za wywóz śmieci?

Do tego, aby mógł się zbilansować rachunek za wywóz śmieci, brakuje w budżecie miasta 660 000 złotych. Obecna stawka to 19,50 zł. Wspomnianą wcześniej kwotę podzielono przez wszystkie osoby znajdujące się w „systemie śmieciowym” (obecnie 29526 osób) i otrzymano 10,50 zł/osobę. Suma 19,50 + 10,50 daje nam 30 zł, o które wnioskował burmistrz Wrębiak.

Pomysł radnego Różańskiego

Radni uznali, że kwota jest zbyt wysoka i raczej nie będzie na nią zgody w głosowaniu. Wtedy propozycję rozwiązania wysunął radny Różański, proponując 25 zł płacone przez dłuższy czas niż do końca roku. Byłaby ona mniejszym obciążeniem dla budżetu domowego i częściowo rozwiązałaby problem dziury w budżecie. W przyszłym roku musiałaby zostać zweryfikowana po negocjacjach z ZGO Gać i utrzymana lub zmieniona.

Po długiej przerwie burmistrz Kostrzewa wycofał wniosek o podwyżkę, zapowiadając jednocześnie, że magistrat przygotuje nowy projekt na podstawie propozycji radnego Różańskiego i poprosi o zwołanie kolejnej sesji.