Aktualności
Podróże

Jesteś kierowcą? Sprawdź jakie obostrzenia obowiązują do końca stycznia


Kierowcy z pewnością pamiętają dotkliwe obostrzenia z zeszłego roku. Można było wtedy dostać mandat za wymianę opon, na myjni lub „przemieszczanie się bez celu”. Ponieważ kwarantannę przedłużono do końca miesiąca, przypominamy, jakie obostrzenia dotyczą kierowców.

Zakaz przemieszczania się został zniesiony

Kwarantanna została co prawda przedłużona do 31 stycznia, ale nie ma już czegoś takiego, jak zakaz przemieszczania się. Kierowcy nie są więc karani za jazdę po mieście, drogach krajowych i szybkiego ruchu. Tutaj wróciła normalność.

Maseczka obowiązuje tylko w transporcie publicznym

Przepisy związane z maseczkami były zmieniane wielokrotnie. Przez kilka miesięcy obowiązujących i znoszonych obostrzeń, zdążyliśmy już się pogubić. Dlatego przypominamy kierowcom, że aktualnie obowiązujące przepisy zniosły obowiązek noszenia maseczek dla wszystkich podróżujących samochodami. W zmienionym rozporządzeniu nie ma już mowy o „osobach niezamieszkujących lub niegospodarujących wspólnie”. 

Usta i nos musimy zakrywać oczywiście w transporcie publicznym. Obowiązują tam także limity miejsc.

Limit osób podróżujących samochodem to był największy absurd

Limit osób podróżujących samochodem to bez wątpienia najbardziej absurdalny przepis. Choć jego autorzy mieli na myśli przewoźników, świadczących swoje usługi małymi busami, to oberwali wszyscy. Na szczęście, wyłączenie z przepisów osób mieszkających ze sobą w większości przypadków załatwi sprawę. Mówiąc w największym skrócie – domowników można zabierać do auta tylu, na ilu pozwala ilość miejsc w pojeździe. 

Za co nie ma już kar?

– zmianę opon z letnich na zimowe (ministerstwo zajęło jasne stanowisko, że kierowcy nie będą karani za zmianę opon),

– wizytę w warsztacie,

– mycie samochodu w myjni,

– godziny dla seniorów nie obowiązują na stacjach benzynowych i w warsztatach,

– jeżdżenie po miastach i drogach poza nimi.

O czym wciąż trzeba pamiętać?

Na stacji benzynowej obowiązują przepisy identyczne jak w lokalach gastronomicznych. Można kupić coś do zjedzenia lub kawę, ale konsumpcja możliwa jest tylko w samochodzie. Trzeba też pamiętać o założeniu maseczki przy wysiadaniu z auta i noszeniu jej w obrębie całej stacji. 

Maseczkę powinniśmy nosić także podczas wizyty u mechanika, w wulkanizacji, stacji kontroli pojazdów i innych tego typu miejscach.

Reklama
173 views