Aktualności

Jutro przypada Dzień Matki


Czuła, opiekuńcza, troskliwa, zawsze jest przy nas w trudnych chwilach. Gotowa wysłuchać, doradzić i pocieszyć. Nie opuści nawet gdy zawiodą najlepsi przyjaciele. Matka – właśnie jutro obchodzi swoje święto w Polsce. Oczywiście Dzień Matki jest obchodzony na całym świecie, bo i macierzyństwo nie zna granic. Jednak w różnych krajach obchodzony jest innego dnia.

Historia tego święta sięga czasów starożytnych. W dawnej Grecji i Rzymie otaczano kultem boginię-matkę, jako symbol płodności i urodzaju. Sytuacja zmieniła się wraz z przyjęciem przez cesarstwo rzymskie chrześcijaństwa. Dotychczasowi bogowie odeszli do lamusa, a wraz z nimi bogini płodności.

W czasach nowożytnych zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii. Znany jako niedziela u matki, był świętem ruchomym. Obchodzono go w czwartą niedzielę postu. W tym dniu odprawiano w najbliższej katedrze modły, składano matce podarunki i proszono o błogosławieństwo.

W Polsce przedwojennej Dzień Matki był również świętem ruchomym, zawsze jednak wypadał w maju. Jego organizacją zajmował się Polski Czerwony Krzyż.

Obecnie święto obchodzimy w Polsce 26 maja. Może ktoś kiedyś wpadnie na pomysł aby ustanowić dodatkowo międzynarodowy Dzień Matki, w końcu jeden dzień to zbyt mało, aby okazać mamie szacunek, miłość i wdzięczność za trud włożony w wychowanie. Ja o swojej Mamie pamiętam każdego dnie. A czy ty kupiłeś już kwiaty, perfumy lub słodkości? Jeżeli nie to jeszcze zdążysz.

Janusz Pasieczny

351 views