Aktualności
Brzeg
Kultura

Klub Książki Herbacianej poleca ciekawą książkę


Klub Książki Herbacianej działa w Brzegu od 5 lat. Założycielem klubu jest Ewa Wróbel.  Obecnie działają  trzy  energiczne dziewczyny, wspierając się przy różnego rodzaju  przedsięwzięciach i aktywnościach kulturalnych. Z pomysłami dołączyły Ania Kaczmarczyk i Małgosia Słodkowska. KKH zachęca do czytania, ale również bierze czynny udział w akcjach promujących kulturę i sztukę. Organizuje spotkania autorskie, jak również koncerty.

Nową, mam nadzieję ciekawą,  propozycją Klubu Książki Herbacianej do przeczytania i późniejszej dyskusji jest książka Jamesa Wyllie „Żony Nazistów”.

Książka, której bohaterkami są przerażające, wyrachowane w swych działaniach kobiety- żony najważniejszych postaci reżimu Hitlera.  Wspierały swych mężów,  wskazywały kierunek i motywowały do niecnych działań, w swoistym przekonaniu, że ich obowiązkiem jest bezwzględna lojalność wobec mężów a przede wszystkim wobec Fuhrera. 

Magda Goebbels, Margarete Himmler, Carin i Emmy Göring, Ilse Hess, Lina Heydrich, Gerda Bormann.  Córki, matki a przede wszystkim żony. Tak naprawdę nigdy nie były postaciami drugoplanowymi. Pełne  świadomości czynów swoich mężów. Pełniły funkcje wspierające, reprezentacyjne, doradcze –  zawsze stając  na wysokości zadania. Ślepo wpatrzone w ideały i sprawy  Hitlera, walczyły miedzy sobą o jego względy.  Z uwagą planowały  każdy swój krok, aby  w najmniejszym nawet stopniu nie zagrozić karierom swoich małżonków. Ich zimno, wyrachowanie i premedytacja jeszcze dziś wzbudzają przerażenie.

Dla wyższych ideałów były w stanie znosić nieudane małżeństwa, oszustwa i zdrady mężów.

Pomimo ich olbrzymiego wpływu na działania i zachowanie głównych nazistowskich zbrodniarzy w niewielu książkach możemy o nich przeczytać. Książki historyczne nie poświęcały im swoich kart.

Tym bardziej zachęcamy do zapoznania się z innym, specyficznym, spojrzeniem na zbrodnicze funkcjonowanie  głównych trybów hitlerowskiej maszyny śmierci.

Jak tylko będzie to możliwe zapraszamy do zwyczajowego miejsca naszych spotkań – brzeskiej Herbaciarni, aby podzielić się swoimi refleksjami, uwagami i spostrzeżeniami. Będziemy Was na bieżąco informowali poprzez Głos Powiatu, ale również szukajcie nas na FB KLUB KSIĄŻKI HERBACIANEJ.

Autor: Ewa Wróbel

Reklama

168 views