Aktualności
Klub Książki Herbacianej
Kultura

Klub Książki Herbacianej poleca „Wakacje 1939”


Klub Książki Herbacianej tradycyjnie już i z wielką radością poleca książki małe i duże, grube i cienkie, stare i nowe, kolorowe i czarno-białe – ale zawsze warte uwagi. Jedno wiemy na pewno – czytanie uszlachetnia i czyni nasze życie bogatszym.

Dziś proponuję i jak zawsze mam nadzieję, że zaciekawi Państwa książka Pani Anny Lisieckiej  pt.: „Wakacje 1939”.

Książka z kategorii dokumentów o świecie, którego już nie ma. Autorka opisuje wakacje elit tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ogromną zaletą tej książki jest mnóstwo, naprawdę mnóstwo (zaryzykuję stwierdzenie, że kilkaset) wyjątkowych zdjęć z tamtego okresu. 

Na zdjęciu: Wakacje 1939. Foto: Klub Książki Herbacianej

„Z Kiepurą na molo, z Gombrowiczem na statku, z Nałkowską u wód…” to intrygujący podtytuł, który zobaczyć można u góry strony tytułowej.

Bohaterami tej książki są ważne osobistości tamtych lat, ludzie z pierwszych stron gazet: Barszczewska, Gombrowicz, Halama, Nałkowska, Dąbrowska, Czartoryscy, Bodo, Parnell, Szulz, Kiepura, Straszewicz, Mościcki, Roszkowska, Stempowski, Kossak i wielu wspaniałych, którzy stanęli oko w oko, z dnia na dzień z okrutną rzeczywistością. Wszystko się zatrzymało, zniknęło wraz z wybuchem wojny, koniec…

Trudne czasy po wyjątkowych wakacjach. Nie mieli świadomości? Nie zdawali sobie sprawy? Wojna wisiała w powietrzu, ale każdy był przekonany, że Hitler nie odważy się, a przede wszystkim wszyscy wierzyli w gwarancję Anglii… a katastrofa była tuż za rogiem.

Odważył się!

Książka przybliża nam  gorące, wręcz upalne lato `39 roku, które obfitowało w zabawy, bale nad balami, ważne spotkania. Miejscem spotkań prawie zawsze były urokliwe letniska w Zakopanem, Juracie, Krynicy, Kazimierzu Dolnym. Wspaniali artyści na wakacyjnych fotografiach. Wypoczęci, zrelaksowani, uśmiechnięci. Modernizm wszechobecny i królujący.  Ważne osobistości, dyplomaci, zwykli ludzie, każdy z nich snuł plany na przyszłość, każdy miał swoje marzenia, atmosfera sprzyjała. To wyjątkowo ciepłe lato obfitowało w miłostki, romanse, tęsknoty. Lato, którego nie sposób zapomnieć. 

Piękne krajobrazy osadzone w innych granicach niż obecne, pejzaże uwiecznione na płótnie, miejsca, które już nasze nie są. Książka, właśnie przez ogrom zdjęć, ukazuje jak wielkie straty materialne poniosła Polska podczas II wojny światowej. Tego świata już nie ma. 

Jacek Bocheński podsumował tę książkę trafnym stwierdzeniem:

„Taniec w przeddzień kataklizmu, modny krok lambeth-walk”

Panią Annę Lisiecką poznałam w 2019 roku na jej spotkaniu autorskim, na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Ciepła, serdeczna i pełna optymizmu z pasją opowiadała o minionych, utraconych latach, miejscach i ludziach.

Tym bardziej szczerze zachęcam do lektury tej autentycznej, pełnej szczegółów, ale napisanej z nutką nostalgii książki.

Jak tylko będzie to możliwe zapraszamy do zwyczajowego miejsca naszych spotkań – brzeskiej Herbaciarni, aby podzielić się swoimi refleksjami, uwagami i spostrzeżeniami. Będziemy Was na bieżąco informowali poprzez Głos Powiatu, ale również szukajcie nas na FB KLUB KSIĄŻKI HERBACIANEJ.

Reklama
128 views