Aktualności

Klubowy szach-mat


W sobotę 16 października w Klubie Wojskowym w Brzegu odbył się szachowy V Memoriał IA Mieczysława Iskierki i Joanny Stalińskiej.

Pełna nazwa turnieju szachowego rozgrywanego w brzeskim Klubie Wojskowym to Brzeg Castle Rapid 2021 - V Memoriał IA Mieczysława Iskierki i Joanny Stalińskiej. Wystartowało w nim 24 zawodników. Zawody rozgrywane były według przepisów FIDE systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund w tempie 10 min. + 5 sek. 

Do Brzegu tego dnia przyjechali szachiści m.in. z Wrocławia, Gliwic, Katowic, Strzelec Opolskich, czy Oleśnicy. Byli też reprezentanci Brzegu, a także 1 Pułku Saperów. Wszyscy z nadzieją na wygraną, niektórzy z bogatym turniejowym doświadczeniem, inni – początkujący, zaczynający dopiero swoją przygodę ze sportowymi szachami. 

Zdecydowane zwycięstwo odniósł mistrz międzynarodowy Piotr Sabuk, zawodnik klubu WKS Kopernik Wrocław, który zgromadził  6,5 punktu.  Za nim uplasował się Andrzej Krzywda z LZS Victoria Chróścice, a na trzecim miejscu Jego klubowy kolega Adam Siedlecki (obaj po 5 pkt). Nagrodzona została także najlepsza zawodniczka turnieju CM Wiktoria Śmietańska (KSz Polonia Wrocław), najlepszy junior do lat 18 Maciej Malik z UKS Pałac Młodzieży Katowice  oraz najlepszy zawodnik bez tytułu i kategorii, którym był reprezentujący 1. Pułk Saperów Mateusz Ukleja.  Otrzymali Oni puchary i nagrody książkowe.  Pamiątkowe dyplomy  dla wszystkich przygotował Mirosław Czoppa. 

Szachowy memoriał odbył się w Brzegu już po raz piąty, a jego organizatorem był Jacek Toporowski, instruktor w klubie SKS Orlik Brzeg. Turniej upamiętnia zasłużonego dla polskich szachów Mieczysława Iskierkę i Jego Córkę, Joannę Stalińską. W maju 2013 roku Joanna Stalińska, z domu Iskierko, ofiarowała brzeskiemu klubowi SKS Orlik fotokopie dyplomów uzyskanych przez Jej Ojca za udział w turniejach szachowych prowadzonych w warunkach jenieckich obozu w Murnau. 8 grudnia 2017 roku Joanna Stalińska zmarła i wtedy spontanicznie pojawił się pomysł zorganizowania turnieju pamięci Ich dwojga. Decyzję podjęto, a dodatkowym argumentem przemawiającym za jej słusznością były wybitne zasługi dla środowiska szachowego, jakich dokonał Mieczysław Iskierko. W 1954 roku wywalczył tytuł mistrza Kielc, w latach 1956 - 1976 aktywnie działał w zarządzie Polskiego Związku Szachowego, był pierwszym administratorem rankingów polskich szachistów, a jako uznany sędzia międzynarodowy prowadził w 1973 roku Memoriał Akiby Rubinsteina w Polanicy.

Wielkie gratulacje dla Jacka Toporowskiego za znakomite zorganizowanie turnieju oraz dla żołnierza 1 Pułku Saperów w Brzegu Mateusza Ukleji za zajęcie 1 miejsca w kategorii amatorów.

Wyniki turnieju są dostępne są TUTAJ