Aktualności

Kolejne problemy ze szczepionkami. Następny lek nie dojedzie na czas do BCM-u


Miało być szybko i sprawnie, a życie weryfikuje wszystkie plany dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Z informacji, do których dotarł Głos Powiatu kolejne ampułki nie dojadą na czas do Brzeskiego Centrum Medycznego. Tym razem chodzi o szczepionki firmy Moderna. 750 osób, które mają przyjąć drugą dawkę, prawdopodobnie będzie czekać na nowy termin.

O problemach brzeskiego szpitala i Powszechnego Punktu Szczepień informowaliśmy kilka dni temu. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych najpierw radykalnie zmniejszyła dostawy jednodawkowych ampułek firmy Janssen z 1200 sztuk do zaledwie 100, a teraz w kolejnym komunikacie, który dotarł do BCM-u czytamy, że na czas nie dojadą szczepionki Moderny, a opóźnienie może wynieść ponad tydzień.

Już widzimy, że będziemy mieć spory problem – zauważa dyrektor brzeskiego szpitala Kamil Dybizbański. – Od dziś do piątku mieliśmy zaszczepić 750 osób, podając im drugą dawkę Moderny. Agencja poinformowała nas, że dostawa leku została odroczona do co najmniej 24 maja. Udało nam się na szczęście porozumieć ze szpitalem w Głubczycach i pozyskaliśmy 330 ampułek. Dzięki temu dziś i jutro podamy część leku, ale pozostali nasi pacjenci muszą spodziewać się zmiany terminu.

Dyrekcja Brzeskiego Centrum Medycznego informuje, że każda osoba zakwalifikowana do szczepienia drugą dawką Moderny dostanie sms-a o zmianie daty. Wszyscy Ci, którzy takiej wiadomości nie otrzymają, mogą pojawić się w Powszechnym Punkcie Szczepień według niezmienionego harmonogramu.

Proszę tego pilnować, bo to bardzo istotne dla funkcjonowania całego systemu szczepień w naszym punkcie – dodaje Dybizbański.

Warto podkreślić, że Powszechny Punkt Szczepień, który zlokalizowano w szkole zawodowej przy ulicy Słowiańskiej w Brzegu, cieszy się sporym zainteresowanie. Dziennie punkt odwiedza kilkaset osób, a podanie leku przebiega szybko i sprawnie. W związku z brakiem dostaw szczepionek, na kilka dni BCM zawiesi  jego funkcjonowanie. Na razie nie wiadomo, na jak długo.

W ogólnopolskich mediach dziś przeczytać można, że w zasadzie każdy producent szczepionek ograniczył dostawy dla naszego kraju.