Aktualności
Kultura

Kolejne sukcesy brzeskiej gitarzystki


Młoda, brzeska gitarzystka – Oliwia Lis, która swoje pierwsze kroki stawiała w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Józefa Elsnera w Brzegu, odniosła kolejne sukcesy, tym razem na arenach krajowych. Co ciekawe konkursy w Słupcy i Jeleniej Górze odbywały się dzień po dniu. 

Po sukcesach międzynarodowych przyszedł czas na te krajowe 

Przypomnijmy, że pół roku temu pisaliśmy o sukcesach 18-letniej Oliwii Lis na arenach międzynarodowych, w Pradze (zwyciężyła w konkursie PRAGuitarra Clasica), w Podgoricy (drugie miejsce podczas Montenegro International Guitar Competition) oraz w Bratysławie (3. miejsce na Visegard Guitar Competition). Teraz młoda brzeżanka brylowała na polskim podwórku muzycznym. 

Najpierw w Słupcy, gdzie podczas XXVI Słupeckich Spotkań Muzycznych Oliwia zdobyła tytuł laureatki. Konkurs, który odbywa się w województwie wielkopolskim, był skierowany do instrumentalistów uczących się w maksymalnie 6 klasie II st. i grających na gitarze lub akordeonie. Brzeżanka miała w nim wystąpić także w duecie z akordeonistą, ale niestety jej partner nie mógł dotrzeć na to wydarzenie. 

Dzień później Oliwia Lis była już w Jeleniej Górze, gdzie zajęła 3. miejsce ex aequo w XIII Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka.

Udało nam się porozmawiać z Oliwią, która obecnie uczy się w Ogól­no­kształ­cą­cej Szko­le Mu­zycz­nej II st. im. Ja­dwi­gi Ka­li­szew­skiej w Po­zna­niu. Oto co nam powiedziała:

Konkursy zawsze są dla mnie ogromną motywacją do działania i ćwiczenia. Jest to oczywiste, że każdy chce zaprezentować się z jak najlepszej strony. Niestety, lub na szczęście, konkursy są takimi wydarzeniami, które sprawdzają, jak radzimy sobie ze stresem i czy dobrze opanowaliśmy cały materiał. Bardzo cieszę się, że miałam możliwość brania udziału w konkursach organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej. Niewiele osób spoza środowiska muzycznego jest świadomych, ile godzin dziennie należy ćwiczyć, aby dobrze zrealizować utwór, zinterpretować go. Oczywiście takie osiągnięcia zdobywam dzięki mojej pracy i nauczycielowi – Panu Maciejowi Kończakowi, który włożył sporo serca w przygotowanie mnie do konkursów.

Bardzo cieszy fakt, że młoda, utalentowana gitarzystka z Brzegu odnosi tak znaczące sukcesy. Nasza redakcja serdecznie gratuluje Oliwii, trzymając kciuki za kolejne osiągnięcia i czekając na występ w naszym mieście.