Aktualności
Zdrowie

Konferencja prasowa premiera Morawieckiego. Co dalej z obostrzeniami?


Odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz prof. Andrzeja Horbana, przewodniczącego grupy rządowych doradców epidemiologicznych. Co dalej z obostrzeniami i sytuacją epidemiologiczną na terenie Polski?

Wszystkich Świętych

– Podjęliśmy decyzję, że dzień poprzedzający, dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny będą dniami, kiedy cmentarze będą zamknięte – powiedział premier. 
Jeśli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie można odwiedzić groby.

Kościoły, na razie nie będą zamykane. Zostaną utrzymane limity ludzi na określonej powierzchni.

Premier apelował do Seniorów

– Seniorzy muszą pozostać w domach. Nie spotykać się z dziećmi, wnukami, młodzieżą. Proszę o zachowanie dystansu, kiedy to konieczne. Od tego zależy wasze życie – mówił premier.

Praca zdalna

Od poniedziałku 2 listopada, jak najwięcej ludzi ma pracować zdalnie. Brak szczegółów jak ma to być wdrażane. Całkowitego lockdownu na razie nie będzie.

Apel do kobiet

– Odłóżmy spory światopoglądowe, by skutecznie zwalczyć epidemię – powiedział premier.

– Warto usiąść i zdać sobie sprawę z tego, że protesty są zagrożeniem. My nie chcemy interweniować ze względu na bardzo młody wiek osób, które protestują, ale z całą stanowczością sprzeciwiamy się aktom wandalizmu – mówił Morawiecki.

Szczepionka już w styczniu

Szczepionka na COVID-19 może być dostępna w UE już w styczniu. Jak zaznacza premier, szczepienia odbędą się na zasadzie dobrowolności.

Rząd nie wprowadza dodatkowych obostrzeń, by dokładnie obserwować, jak rozwija się pandemia. Najbliższe dwa tygodnie mają zdecydować o decyzjach, jakie będzie trzeba podjąć. Rząd prowadzi działania w trzech strefach: szpitalach, izolatoriach i opiece podstawowej z wykorzystaniem pulsoksymetru. Osoby, które mieszkają z osobą zakażoną, zostaną automatycznie objęte kwarantanną. Na kwarantannę nie będą kierowane osoby, które wyzdrowiały.

Testy antygenowe od dzisiaj są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy pcr.

Reklama
370 views