Aktualności

Kopice mają kanalizację. Dzisiaj nastąpiło uroczyste otwarcie


Kopice to największe sołectwo w gminie Grodków. Od dzisiaj jego mieszkańcy mogą już korzystać z sieci kanalizacyjnej. Ta wielka, czasochłonna i kosztowna inwestycja podniesie komfort życia mieszkańców, a także sprawi, że łatwiej będzie zadbać o ochronę środowiska.

Foto: Krzysztof Żołyński

W ramach zakończonego właśnie projektu zbudowano niemal 5 km instalacji kanalizacyjnej. Całość prac kosztowała niecałe 2,8 mln złotych. Przedstawiciele mieszkańców, obecni na oficjalnym otwarciu, nie kryli zadowolenia z zakończenia długich i uciążliwych prac budowlanych. 

Jak powiedział Tomasz Zeman, prezes GrodWik, inwestycja mogła zostać wykonana dzięki umowie o dofinansowanie zawartej z Samorządem Województwa Opolskiego. W zakres prac weszło 5 km sieci kanalizacyjnej oraz dwie przepompownie ścieków. 

- Otwierana dzisiaj inwestycja pozwoli przyłączyć do sieci kanalizacyjnej 460 mieszkańców Kopic. Całość robót kosztowała około 2,8 mln złotych, w tym dofinansowanie na poziomie niespełna 1,4 mln złotych z Samorządu Województwa Opolskiego. Chciałbym przy okazji podziękować mieszkańcom za cierpliwość oraz wykonawcom robót, które przebiegały w wyjątkowo trudnych warunkach, w związku z wysokim poziomem wód gruntowych. Po podłączeniu do kanalizacji Kopic mamy zabezpieczone 85% gminy – powiedział Tomasz Zeman, prezes GrodWik.

- Mamy 21 miejscowości podłączonych do sieci kanalizacyjnej, a przypomnę, że mamy ich 35, a więc pozostaje nam jeszcze 14 do skanalizowania. Jednak możemy spokojnie powiedzieć, że wspólnie udało się nam dokonać bardzo dużego postępu, gdyż aktualny wynik osiągnęliśmy w 10 lat – mówił Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Budowa systemu kanalizacyjnego w gminie Grodków jest dość kłopotliwa i czasochłonna, a decydują o tym przede wszystkim duże odległości pomiędzy miejscowościami. Zwiększa się także dystans od oczyszczalni zlokalizowanej w Tarnowie Grodkowskim. To generuje oczywiście większe koszty. Duże znaczenie będą miały tutaj ewentualne środki, jakie uda się pozyskać w formie dotacji.