Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Koronawirus przestraszył krwiodawców? Potrzebna krew!


W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi – tak brzmi komunikat na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w Brzegu.

W minionym tygodniu widoczny był duży spadek ilości oddanej krwi. Do brzeskiej stacji krwiodawstwa dziennie zgłaszało się tylko 5 do 6 osób. Wyjątkiem był piątek, kiedy krew oddało ponad 30 krwiodawców. Jak dowiedział się nasz portal, personel stacji codziennie dzwoni do krwiodawców zachęcając ich do oddawania krwi. Dziś rano do stacji zgłosiło się również ponad 30 osób, co jest prawdopodobnie jest wynikiem apeli o oddawanie krwi, jakie w ostatnich dniach mogliśmy usłyszeć.

Na chwilę obecną najbardziej potrzebna jest krew grupy A Rh+ oraz 0 Rh+, gdyż są one najczęściej występującymi grupami. Ponad 60% ludzi w Polsce posiada właśnie jedną z tych grup, dlatego też tych może najszybciej zabraknąć.

Warto wspomnieć, że oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem i nie szkodzi zdrowiu. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi.

W brzeskiej stacji krwiodawstwa wprowadzone zostały dodatkowe procedury sanitarne, mające na celu zabezpieczyć krwiodawców oraz personel przed koronawirusem. Już na samym wstępie mierzona jest temperatura ciała oraz jesteśmy proszeni o dezynfekcję dłoni przy użyciu specjalnie do tego przygotowanej jednorazowej chusteczki dezynfekującej. Dodatkowo, przed wejściem na teren brzeskiego oddziału, wypełniana jest ankieta wstępnej kwalifikacji, na której znajduje się 5 pytań związanych z naszym stanem zdrowia, przebytą kwarantanną oraz kontaktami z osobami zarażonymi koronawirusem.

Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz.

1085 views