Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Koronawirus torpeduje kadrę w brzeskich aptekach. Znika całodobowy dyżur


Od jutra, tj. 1 kwietnia apteka przy ulicy Mossora przestaje funkcjonować 24 godziny na dobę. Jak informuje na swojej stronie internetowej Starostwo Powiatowe w Brzegu, właściciel sieci punktów sprzedaży medykamentów zawiesza funkcjonowanie aptek w nocy. Wszystko przez koronawirusa i braki kadrowe. 

Apteka przy ulicy Mossora jest jedynym całodobowym punktem w Brzegu, który świadczy usługi farmaceutyczne. Prywatna firma tłumaczy, że „Zgodnie z art.92 ustawy Prawo farmaceutyczne, w godzinach czynności apteki musi być obecny magister farmacji. Ilość magistrów farmacji zatrudnionych w aptece sprawia, że nie są oni w stanie zapewnić wymaganej obsady przez 24 godziny na dobę bez pomocy farmaceutów zatrudnianych na podstawie umów zlecenie” – czytamy w oficjalnym uzasadnieniu. 

Jak ustalił portal Głos Powiatu 24, farmaceuci boją się o własne zdrowie, jak również o zdrowie swoich bliskich, dlatego rezygnują z nocnych dyżurów. Tym samym apteka ma problem z obsadzeniem odpowiedniej kadry. Punkt przy Mossora nadal będzie funkcjonować od poniedziałku do niedzieli, ale zmienią się godziny otwarcia. Apteka będzie czynna od 8-20. Wszystko ma wrócić do normy, jak skończy się ta nadzwyczajna sytuacja. 

Czy to dobre rozwiązanie? Zapewne wielu klientów będzie narzekać, ale właściciele aptek chcą chronić siebie i swoich pracowników. Ponadto spora grupa osób odwiedzających apteki nie kupuje medykamentów pierwszej potrzeby, a wybiera się na zakupy herbatek ziołowych, kremów, czy maseczek. Dodajmy, że apteki w całym powiecie zmieniają godziny. Warto czytać wszystkie ogłoszenia, które zostały umieszczone w punktach handlujących medykamentami. Dla farmaceutów przyszedł również trudny czas.

1380 views