Aktualności

Lewin Brzeski chce, aby GDDKiA wybudowała dodatkowy zjazd z autostrady A4


W niedalekiej przyszłości Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje poszerzyć ciąg autostrady o dodatkowy trzeci pas w obu kierunkach. Burmistrz Lewina Brzeskiego i Rada Gminy chcieliby, aby przy tej okazji wybudowany został kolejny zjazd na terenie ich gminy. Zdaniem wielu osób pomogłoby to w rozwoju Lewina, a także Niemodlina i Popielowa.  

- Gdy powstawała autostrada A4, to na terenie naszej gminy istniał tzw. dziki zjazd, z którego korzystało sporo osób. Wtedy nie było jeszcze bramek, w których pobiera się opłaty. Później, gdy powstał system poboru opłat, zjazd został zamknięty – wyjaśnia Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego.

Nowy węzeł byłby korzystny dla mieszkańców Lewina Brzeskiego i okolicznych miejscowości. Skorzystałyby z niego z pewnością również sąsiednie gminy Popielów i Niemodlin. Inwestycja mogłaby zachęcić inwestorów. Pozytywnie wpłynęłaby też na rozwój sektora usługowego. 

Lewin Brzeski znajduje się obecnie daleko od zjazdu na autostradę. Utrudnia to włodarzom ściąganie na teren gminy nowych inwestorów, którzy mogliby stworzyć dodatkowe zakłady pracy. Na terenie gminy mieszczą się też, wciąż rozbudowywane, tereny rekreacyjne. Cieszą się one popularnością m.in. wśród mieszkańców województwa śląskiego i dolnośląskiego. Dodatkowy zjazd z A4 mógłby przyciągnąć znacznie większą liczbę klientów. 

- W zasadzie w każdym roku występuję do GDDKiA z takim wnioskiem. Do tej pory otrzymywaliśmy odpowiedź, że jest zbyt duża częstotliwość zjazdów. W przyszłości ma zostać zmieniony system poboru opłat, to pozwoli na tańszą ich realizację. Być może przy projektowaniu trzeciej nitki projektanci i inwestor (GDDKiA – przyp. red.) zauważą, że autostrady buduje się dla ludzi, nie tylko dla samego tranzytu. W związku z tym prosiłem Radę Gminy o poparcie tej inicjatywy. Będę również zabiegał o przyłączenie się do naszego wniosku sąsiednich gmin, jak również parlamentarzystów dodaje Kotara.

Utworzenie dodatkowego zjazdu możliwe jest w dwóch miejscach. Pierwsza opcja to okolice wiaduktu w miejscowości Sarny Małe i Sarny Wielkie (Gmina Lewin Brzeski). Druga możliwość to okolice wiaduktu przy miejscowości Magnuszowice (Gmina Niemodlin). 

Sarny Małe, gmina Lewin Brzeski

Magnuszowice, gmina Niemodlin