112
Aktualności

Małżeństwo z Brzegu okradzione przez osoby podające się za pracowników wodociągów


60 000 złotych straciło małżeństwo z Brzegu. Do ich mieszkania weszły dwie osoby podające się za pracowników wodociągów. Twierdzili, że przyszli w związku z planowanymi pracami nad usterką instalacji wodnej w bloku. Kobieta i mężczyzna wykorzystali nieuwagę seniorów i okradli ich. Apelujemy do osób młodych. Pamiętajmy o swoich dziadkach i rodzicach. Przekazujcie usłyszane historie dalej, ostrzegajcie swoich bliskich i sąsiadów. Złodzieje mogą zapukać również do ich drzwi.

Kilka dni temu policjanci z Brzegu przyjęli zgłoszenie o kradzieży. Z dalszych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że do mieszkania starszego małżeństwa weszły dwie osoby podające się za pracowników wodociągów. Mężczyzna i kobieta mieli nawet identyfikatory. Poinformowali seniorów, że w ich bloku jest awaria instalacji wodnej. Poprosili o wypuszczenie wody z pionu w celu usunięcia usterki. Po wykonaniu tych czynności kobieta i mężczyzna wyszli z mieszkania. Dopiero wówczas seniorzy zorientowali się, że nie byli to pracownicy wodociągów. Wykorzystali nieuwagę seniorów, przeszukali mieszkanie i ukradli ponad 60 000 złotych.

Złodzieje wciąż szukają nowych sposobów na to, by się wzbogacić. Często wykorzystują ufność i otwartość starszych osób. Pukają do ich drzwi i podają się za pracowników różnych instytucji, m.in. wodociągów czy gazowni. Szukają różnych sposobów, by starsze osoby wpuściły ich do domu. Wówczas stosują różne taktyki manipulacji, wykazują zainteresowanie ich sprawami, odwracają uwagę seniorów i kradną pieniądze czy też biżuterię.

Przed otwarciem drzwi:

  • Upewnijmy się, że osoba, którą chcemy wpuścić, jest nam znana, a jeśli nie, to zapytajmy o cel jej wizyty, poprośmy o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej lub identyfikatora.  
  • W razie wątpliwości nie wpuszczajmy takich osób do mieszkania. Sprawdźmy w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi. Zawsze można też zadzwonić i zapytać, czy były planowane jakieś prace.
  • Kierujmy się ograniczonym zaufaniem. Sprawdźmy informacje, które przekazują nieznajomi.
  • W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.