Aktualności
Powiat brzeski

Maszyny poszły w ruch. Powiat z opóźnieniem wziął się za wykaszanie poboczy


Od co najmniej kilku tygodni kierowcy narzekają na zbyt wysokie trawy, które porastają brzeskie ulice. Na Łokietka, czy Sikorskiego dawno nie było tak bujnych roślin na poboczach. Przez ostatnie lata koszeniem zajmowali się pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych. Teraz, gdy jednostkę zlikwidowano, władze Powiatu musiały same zmierzyć się z tym problemem. Starosta brzeski Jacek Monkiewicz przyznaje w rozmowie z Głosem Powiatu, że kłopotów by nie było, gdyby pracownicy zlikwidowanego ZDP dopilnowali swoich obowiązków.

Do końca maja drogowcy normalnie pracowali, a pierwsze koszenia można było swobodnie przeprowadzić na przełomie właśnie kwietnia i maja. Tak się jednak nie stało – tłumaczy Monkiewicz. – Zanim ogłosiliśmy przetargi, zanim podpisaliśmy umowy, to rzeczywiście kilka tygodni minęło. Dziś mogę powiedzieć, że na terenie gminy Lubsza i w części gminy Lewin Brzeski pobocza już zostały wykoszone. W poniedziałek ruszają pracę na brzeskich ulicach, w połowie tego tygodnia firma, która wygrała przetarg ponownie pojawi się na drogach w Lewinie. Z mojej strony mogę tylko przeprosić za zamieszanie. W przyszłym roku na pewno taka sytuacja nie będzie miała miejsca, bo wszystkiego dopilnuje Wydział Dróg, czyli nowa jednostka zajmująca się infrastrukturą drogową w naszym powiecie.

Z informacji, do których dotarł Głos Powiatu, dziś we wszystkich gminach pracują firmy, z którymi umowy podpisało starostwo. Do końca tygodnia drogi należące do Powiatu Brzeskiego będą wykoszone. W gminie Lubsza prace już zostały zakończone.

Przypomnijmy, że Zarząd Dróg Powiatowych w Brzegu przestał funkcjonować końcem maja tego roku. Jak wynika ze wstępnych wyliczeń, Powiat rocznie zaoszczędzi kilkaset tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę 27 milionowe zadłużenie samorządu, to spora kwota. Od czerwca wszystkie zadania  dotychczas wykonywane przez ZDP, realizowane są przez zewnętrzne firmy wybierane w drodze przetargów.

603 views