Aktualności
Brzeg

Miasto kupiło nowy samochód, a brzeżanie dyskutują, czy to dobry pomysł


Urząd Miasta w Brzegu zakupił nowy samochód. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego i większość mieszkańców miasta rozumie potrzebę posiadania w takim urzędzie sprawnego i reprezentacyjnego pojazdu. Pojawia się jednak pytanie, czy zakupu dokonano w dobrym momencie i czy luksusowe dodatki, podnoszące zdecydowanie cenę samochodu, były niezbędne. W internecie zawrzało i trwa gorąca dyskusja na ten temat.

Toyota Camry Hybrid (Executive) to nowe auto służbowe burmistrza Wrębiaka

Nowy samochód, który znalazł się w garażu brzeskiego magistratu to Toyota Camry Hybrid. Można go było nabyć w wersji podstawowej: nawigacja satelitarna Toyota Touch® 2 with GO w języku polskim z 3-letnią aktualizacją map, 18″ felgi aluminiowe (20-szprychowe), światła przeciwmgielne w technologii LED, kolorowy ekran dotykowy systemu multimedialnego (8″). Wydaje się to wystarczające do bezpiecznego i komfortowego podróżowania, nawet na długich trasach. Pojazd z takim wyposażeniem, można kupić za ok. 120 tysięcy.

Toyota informuje na swojej stronie: „Toyota Camry Hybrid zachwyca niezwykle subtelną i dostojną sylwetką, a jednocześnie kusi dynamiką i zdecydowanym charakterem pełnym pozytywnej energii. To samochód, w którym poczujesz się wyjątkowo”. 

I rzeczywiście auto wygląda bardzo imponująco, nawet w wersji podstawowej, a co dopiero, gdy zostanie doposażone pakietem VIP, na który Urząd Miasta wyłożył dodatkowe 30 tysięcy złotych! 

UM zdecydował się dorzucić kolejne ok. 30 tysięcy, żeby wyposażyć Toyotę w pakiet VIP, czyli z wyposażeniem Executive. Tutaj mamy już prawdziwe bogactwo, bo pojawiają się podgrzewane fotele przednie, stacja do bezprzewodowego ładowania telefonu w konsoli centralnej, system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu, podświetlane listwy progowe, chromowana końcówka rury wydechowej, system monitorowania martwego pola w lusterkach, lampki powitalne w drzwiach, skórzana kierownica, aluminiowe nakładki progowe, elektrycznie regulowana kierownica, System Premium Audio JBL (9 głośników), manualne rolety tylnych szyb bocznych, elektrycznie regulowane siedzenia i zagłówki z tyłu pojazdu, elektryczna roleta tylnej szyby, klimatyzacja automatyczną trzystrefową oraz panel sterowania funkcjami multimedialnymi w podłokietniku w drugim rzędzie siedzeń oraz wyświetlacz wskaźników licznika na przedniej szybie (tzw. HUD).

Finalnie zakupiono samochód za ok. 150 tysięcy złotych

I to właśnie ten dodatkowy pakiet i przepych najbardziej rozzłościł brzeżan. Zarzucają oni władzom miasta zbytnią nonszalancję w wydawaniu publicznych pieniędzy. W czasie kiedy mówi się o potrzebie zakupu samochodu dla Straży Miejskiej, a brzeski WOPR ogłasza publiczną zbiórkę na doposażenie, gdyż gmina odmówiła im wsparcia. W czasie kiedy panuje epidemia koronawirusa i gminie może brakować środków na wspieranie przedsiębiorców, szkół, placówek ochrony zdrowia i zwykłych mieszkańców.

Oto przykłady komentarzy mieszkańców z Facebooka:

“Można pokusić się śmiało ze stwierdzeniem, że auto w magistracie jest potrzebne i dlatego zostało kupione. Tylko jest jedno „ale” po co był dobierany pakiet VIP za 30 tyś złotych ? Między innymi sterowanie z podłokietnika oraz zestaw jbl z prawie 10 głośnikami? Czy nie dało się obejść bez tego i owe 30 tys. zł z kieszeni podatników przekazać na coś innego bardziej potrzebnego w mieście?

”Pakiet VIP naprawdę był niepotrzebny”.

Są też oczywiście głosy broniące decyzji, wspominające o prestiżu i konieczności posiadania dobrego auta:

“Rozumiem, że wszyscy tu piszący poruszają się piechotką, na hulajnogach i rowerach.”

Volkswagen Passat z 2007 roku był niebezpieczny i drogi w eksploatacji

Urząd Miasta, tłumacząc decyzję zakupu nowego samochodu, informuje, że poprzednio użytkowany Volkswagen Passat z 2007 roku, stał się drogi w utrzymaniu (rosnące koszty naprawy) oraz niebezpieczny.

– … od jakiegoś czasu w pojeździe zaczęły się pojawiać coraz częstsze problemy techniczne wynikające m.in. z wieku pojazdu, jak i intensywnej bieżącej eksploatacji. – wyjaśnia UM we wpisie na Facebooku.

 – W połowie 2019 r., podczas manewru wyprzedzania auto odmówiło posłuszeństwa. Tylko odpowiednia reakcja kierowcy sprawiła, że nie doszło do tragedii. – czytamy we wpisie.

Wspomniane naprawy kosztowały 12 tysięcy złotych, a więc jak to się odnosi do sugerowanych przez urzędników oszczędności. 

I kolejna ciekawostka

Stary samochód (Volkswagen Passat) ma zostać sprzedany, co częściowo pokryje koszt zakupu nowej Toyoty. I teraz rodzi się pytanie – skoro jego stan jest opłakany i stanowi zagrożenie dla osób nim jeżdżących to, w jaki sposób uzyskać za niego „dobrą” cenę?

W wyjaśnieniu UM podaje, że koszt naprawy po incydencie dorównał wartości Volkswagena, i wyniósł 12 tysięcy złotych. Jeśli tak, to uzyskana kwota słabo zbilansuje zakup nowego samochodu.

– Warto dodać, że dotychczas użytkowany przez Urząd pojazd zostanie zbyty w drodze przetargu ofertowego – czytamy w oświadczeniu UM na Facebooku.

Przetarg został już ogłoszony i cena wywoławcza za Passata została ustalona na 16,6 tysiąca złotych. 

Hybryda, czyli ekologia i niższe koszty

– Zakup hybrydy oznacza nie tylko zmniejszenie ilości emisji spalin, lecz także oszczędności w bieżącej eksploatacji – napisano w oświadczeniu

Warto pamiętać, że zakup nowego auta, objętego tym samym gwarancją, wymusza na jego użytkowniku (w tym wypadku Urzędzie Gminy), dokonywania przeglądów oraz bieżących napraw, wymian płynów itp., w autoryzowanych serwisach ASO. Wiadomo, że część tych działań jest objętych gwarancją, ale wszystko, co poza nią wykracza, kosztuje i to sporo. Tak więc użytkowanie takiego pojazdu drożeje także i przez ten fakt.

Specjaliści (są na to badania) podkreślają, że owszem silnik hybrydowy jest oszczędny, ale głównie w ruchu miejskim, gdy prędkość jazdy nie przekracza 50 km/h, gdyż wtedy działa głównie silnik elektryczny i pojawia się ładowanie indukcyjne baterii. Jednak w czasie jazdy z dużymi prędkościami, działa głównie silnik spalinowy.

Czy w obliczu powyższych argumentów, zakup nowego samochodu za taką kwotę i z wyposażenie VIP był dobrym posunięciem władz miasta?

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta o podanie dokładnej ceny zakupu samochodu oraz o umożliwienie wykonania zdjęć pojazdu.

Cytaty: Facebook.com

Informacje na temat wyposażenia poszczególnych wersji samochodu Toyota Camry Hybrid, pochodzą ze strony: https://www.toyota.pl/

Reklama
350 views