Aktualności

Międzynarodowa wymiana młodzieży – Grecja 2021


„Budujemy Mosty” to międzynarodowe warsztaty edukacji inkluzywnej, w których brała udział młodzież pełno- i niepełnosprawna z 7 państw: Grecji, Ukrainy, Niemiec, Polski, Cypru, Czech i Rumunii. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję zawrzeć nowe znajomości oraz poznać obce języki i zwyczaje panujące w danych krajach. Podczas pobytu dzieci poznały grecką kulturę i zasmakowały tamtejszej kuchni. 

Po ponad 17 godzinach podróży sześcioro uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu dotarło na malowniczą wyspę Thassos. Lecieli oni samolotem z Berlina do Salonik, a na wyspę płynęli promem. 

W trakcie kilkudniowego wyjazdu młodzież wzięła udział w wielu warsztatach (teatralnych, tanecznych, artystycznych i z animacji filmowej). Uczestnicy zapoznali się najpierw z pełną ofertą, a następnie wybrali po dwa rodzaje warsztatów, w których uczestniczyli przez cały czas pobytu w Grecji. W ostatni wieczór dzieci prezentowały  to, czego się nauczyły podczas wybranych przez siebie zajęć. Oprócz tego uczniowie ZSS brali udział w miniwarsztatach muzycznych i kreatywnych. Te z kolei odbywały się dwa razy dziennie po zajęciach głównych. 

Uczestnicy mieli również okazję pływać w Morzu Egejskim i wylegiwać się pod palmami. 

Do ich dyspozycji był także kompleks sportowy: boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną, mini golfa i basen, z którego korzystali, pływając i bawiąc się pod czujnym okiem ratownika.

Udział w projekcie był możliwy dzięki organizatorowi: Stowarzyszeniu Kreisau-Initiative e.V. oraz programowi Erasmus+.

Koordynator wyjazdu: Monika Zając, 
Opieka nad uczniami: Monika Zając, Iwona Dereń