Aktualności
Sport

Młodzicy Orlika Brzeg wywalczyli awans na Ćwierćfinały Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej


Młodzicy brzeskiego Orlika zwycięstwem w ostatniej kolejce Opolskiej Ligi Młodzików nad Olimpem Grodków 28:23 zapewnili sobie drugie miejsce, premiowane awansem na Ćwierćfinały Mistrzostw Polski.

W górnym rzędzie od lewej stoją: trener Robert Karlikowski, Michał Kowalkowski, Błażej Janicki, Filip Pauliński, Jakub Kowalik, Przemysław Dzieduszyński, trener Marek Szulczewski, na dole od lewej siedzą: Konrad Sobstyl, Kacper Gaweł, Sebastian Brycki, Jakub Jeka, Damian Sobieraj

W całym sezonie 2020/2021 Opolskiej Ligi Młodzików brzeżanie ponieśli zaledwie trzy porażki

Bilans, jakim mogą się pochwalić młodzicy Orlika Brzeg po sezonie 2020/2021 na parkietach Opolskiej Ligi Młodzików, to 11 zwycięstw i tylko 3 porażki, z czego dwie z niepokonaną ekipą Gwardii Opole, będącą niekwestionowanym liderem rozgrywek. 

Jak to w sporcie bywa, młodym adeptom piłki ręcznej z brzeskiego Orlika przytrafiła się także mała wpadka, w postaci niespodziewanej przegranej z zespołem Orła Opole. Wspomniana porażka mogła sporo ich kosztować, gdyż przez nią musieli wygrywać już wszystkie spotkania do końca ligi. Tym samym brzeski team prowadził pasjonującą, pełną napięcia i sportowych emocji, rywalizację z rozpędzoną drużyną ASPR Zawadzkie. Stawką było upragnione drugie miejsce, premiowane awansem na Ćwierćfinały Mistrzostw Polski.

Zespoły szły łeb w łeb do samego końca. Zdecydować miała ostatnia kolejka Opolskiej Ligi Młodzików. Jako pierwsi na parkiet wybiegli zawodnicy ASPR Zawadzkiego, którzy niezwykle gładko rozprawili się z Orłem Opole, gromiąc swoich oponentów aż 35:15. To oznaczało, że młodzicy Orlika Brzeg musieli wygrać z Olimpem Grodków. Emocje były zatem gwarantowane. Wszak już w pierwszej rundzie derby powiatu brzeskiego przyniosły niebywały dreszczowiec, zakończony zwycięstwem brzeżan dopiero po rzutach karnych. 

Mecz od samego początku był wyrównany, pełen walki, okraszonej sporą ilością kar. Jednak z czasem brzeski Orlik zaczął budować swoją przewagę, której nie oddał już do samego końca, zwyciężając 28:23 i przypieczętowując awans do Ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Młodzików w Piłce Ręcznej. 

Bardzo się cieszymy z tego awansu, ponieważ wiemy, ile kosztowało to zdrowia, nerwów i wysiłku, zarówno nas, jak i trenera – powiedział po zakończeniu decydującej o awansie batalii Przemysław Dzieduszyński, będący jednym z czołowych strzelców brzeskiego Orlika w rozgrywkach sezonu 2020/2021. 

Na uwagę zasługuje także fakt, że rozgrywki były mocno utrudnione przez pandemię. W efekcie liga była przerywana, chłopcy nie mogli trenować, a następnie musieli, po odbyciu zaledwie jednego treningu, praktycznie z marszu rozegrać aż pięć spotkań w ciągu tygodnia. To z pewnością nie ułatwiało końcowego sukcesu, który młodzi brzeżanie ostatecznie wyszarpali swoją walecznością. Teraz podopieczni trenera Roberta Karlikowskiego muszą liczyć, że pandemia odpuści i będą mogli zaprezentować się na szczeblu centralnym.

Na koniec warto również wspomnieć o tym, że  w najlepszej dziesiątce klasyfikacji strzelców Opolskiej Ligi Młodzików znalazło się aż trzech brzeskich zawodników: Michał Kowalkowski zajął 5 miejsce, Kacper Gaweł siódme, a Jakub Kowalik dziesiąte.

Skład młodzików Orlika Brzeg w sezonie 2020/2021, wraz z ilością zdobytych bramek i rozegranych spotkań:

KOWALKOWSKI Michał100 bramek13 meczów
GAWEŁ Kacper86 bramek14 meczów
KOWALIK Jakub77 bramek13 meczów
DZIEDUSZYŃSKI Przemysław57 bramek14 meczów
JEKA Jakub52 bramki14 meczów
SOBIERAJ Damian23 bramki13 meczów
BRYCKI Sebastian16 bramek13 meczów
PAULIŃSKI Filip8 bramek14 meczów
SOBSTYL Konrad6 bramek14 meczów
MUSIAŁ Maciej4 bramki12 meczów
JANICKI Błażej3 bramki4 mecze
DOROCIAK Szymon1 bramka1 mecz

Trenerzy: Robert Karlikowski i Marek Szulczewski