Aktualności

Mniej jednodawkowych szczepionek trafi do brzeskiego szpitala. Mieszkańcy mogą zapomnieć o planowanych wizytach


Wczoraj w mediach społecznościowych Brzeskiego Centrum Medycznego oraz Powiatu Brzeskiego pojawił się komunikat o zmniejszonych dostawach szczepionki Janssen. 

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych informuje o radykalnych ograniczeniach z planowanych 1200 sztuk do zaledwie 100! Co ciekawe, agencja nie planuje nic w zamian, a to z kolei oznacza, że zdecydowana większość mieszkańców naszego powiatu, która chciała przyjąć jednodawkową szczepionkę, zostanie odprawiona z kwitkiem.

Taka redukcja ampułek z lekiem powoduje spore zmiany w harmonogramie szczepień brzeskiego szpitala.

 Font, Poster, Advertising, Electric blue

Nie dostaniemy żadnego zamiennika i to jest spory problem. Część osób rejestrowała się wyłącznie pod jednodawkową szczepionkę Johnsona. Dziś musieliśmy usunąć 1100 terminów. Telefon nie przestaje dzwonić, bo mieszkańcy mają do nas pretensje, a przecież to nie my odpowiadamy za liczbę dawek szczepionki, która do nas przyjeżdża z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – wyjaśnia Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego.

Za kilka dni skończą się szczepionki Pfizer, a z powodu braku nowych partii Powszechny Punkt Szczepień będzie musiał zostać zamknięty. Nie wiadomo, na jak długo, bo z komunikatu agencji wyczytać można, że instytucja nie ma dziś potwierdzonych dostaw jakiegokolwiek leku.

W dniach, w których mieliśmy szczepić tą jednodawkową szczepionką, nasz punkt będziemy musieli zamknąć. Mowa tutaj o terminach po 21 maja. Niestety, taka sytuacja wystąpi, nad czym ubolewamy. Nie wiemy też, co dalej. Rządowa Agencja Rezerw Materiałowych w oficjalnym komunikacie nie wskazuje konkretnych terminów, kiedy do Brzegu przyjadą kolejne partie leku i jakiej firmy – dodaje Dybizbański.

Do tej pory Powszechny Punkt Szczepień działał bez zarzutów. Zainteresowanie jest spore, bo prawie pół tysiąca osób na dobę odwiedza Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu, gdzie znajduje się PPS.

Sam jestem zdziwiony. Myślałem, że będą kolejki, a tu proszę. Wypełniłem deklarację i po kilku minutach miałem szczepienie. Teraz czekam planowe 15 minut, by zobaczyć, czy nie ma jakichś ubocznych skutków i idę do domu. Szybko i sprawnie – mówi Głosowi Powiatu pan Jarek, jeden z mieszkańców Brzegu, który zdecydował się na Pfizera.

Do tematu będziemy wracać.