Aktualności
Kultura

Mur przy ul. Bolesława Chrobrego przedstawi historię Brzegu dzięki innowacyjnej technologii


Na murze przy ul. Bolesława Chrobrego, okalającym dawne Gimnazjum Piastowskie, pojawiają się pierwsze grafiki z historii Brzegu, zaprojektowane przez Tomasza Fronckiewicza i wykonane za pomocą innowacyjnej technologii Cold Transfer, czyli cyfrowego muralu, opisywanej przez firmę Nice Nice Design i realizowanej przez firmę Roba Fresh z Opola. 

Powstanie 21 cyfrowych murali

Łącznie powstanie 21 cyfrowych murali, które będą przedstawiały herby Brzegu, poczynając od najstarszego, aż do tego współczesnego, przeplatane starymi fotografiami naszego miasta. Autorem projektu grafik jest brzeski fotograf - Tomasz Fronckiewicz, natomiast ich wykonaniem na murze, za pomocą innowacyjnej technologii Cold Transfer, opisywanej przez firmę Nice Nice Design, zajmuje się firma Roba Fresh z Opola. Motywem przewodnim były dzieła Friedricha Bernharda Wernera. 

Pierwsze trzy cyfrowe murale, które są widoczne na zdjęciach ukazują krótką historię nazwy miasta Brzeg, fotografię Rynku sprzed 1945 roku, czy też najstarszą zachowaną wersję brzeskiego herbu, pochodzącą z odcisku pieczęci z dokumentu, z 1318 roku, zdobiącą niegdyś salę posiedzeń radnych miejskich w ratuszu. 

Z informacji, jakie uzyskała nasza redakcja od Prezesa Roba Fresh, Pana Sebastiana Olejnika prace powinny zakończyć się w przeciągu dwóch tygodni, a ich koszt wyniesie ok. 42 tys. złotych brutto. Projekt jest współfinansowany przez: firmę Donaldson, Brukarstwo, Odwadnianie Terenu i Roboty Bitumiczne "Jarząbek" Sp.J., Zakład Higieny Komunalnej w Brzegu, Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu. 

 Font, Poster, Advertising, Electric blue

Technologia cyfrowego muralu przenosi obraz na dowolną powierzchnię

Technologia cyfrowego muralu przenosi obraz na dowolną powierzchnię, zachowując jednocześnie naturalną strukturę podłoża, co jest nieosiągalne dla tapet, folii, czy też naklejek. To najnowsze rozwiązanie w dziedzinie kreowania niepowtarzalnych przestrzeni, a opolska firma jest pierwszą na świecie, która wykorzystuje technikę cyfrowego muralu. 

Jest to obecnie najtrwalszy i najwytrzymalszy produkt tego typu na rynku. Charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne, w tym na promienie UV i wodę. Nie reaguje na wysoką temperaturę, nie kurcząc się i nie rozciągając w warunkach od -30 do 100 stopni Celsjusza. Sam proces aplikacji transferu jest wyjątkowo szybki, odbywa się na zimno i bez użycia wody.