Aktualności
Brzeg
Kultura

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza na wieczór autorski Joanny Puchalskiej


Zapraszamy na wieczór autorski z Joanną Puchalską – 9 października, godz. 18:00, Sala Pinottiego.

Przypominając Państwu o piątkowym spotkaniu z Joanną Puchalską, zatytułowanym „Dziedziczni Soplicowa czyli Opowieści z Nowogródczyzny”, przytoczmy słowa Wydawcy z IV strony okładki owej książki [chodzi o „Dziedziczki Soplicowa”], w której historia rodzinna Autorki splata się z historią Polski, Litwy, Białorusi i nas wszystkich, dla których duchową ojczyzną-polszczyzną jest epos Adama Mickiewicza i którzy jesteśmy również w jakimś sensie wszyscy, a przynajmniej ci mający takie pragnienie – dziedzicami Soplicowa:

 – Jako pierwowzór Soplicowa w historii literatury zapisał się dwór w Czombrowie. Jedna z bohaterek książki – Aniela z Wierzejskich Uzłowska była matką chrzestną przyszłego autora „Pana Tadeusza”. Jego matka, pani Barbara, piastowała wówczas we dworze ważne stanowisko panny apteczkowej. Zaś zaufanym ekonomem był dziadek poety. Wkrótce częstym gościem czombrowskiego dworu stał się z pewnością sam przyszły Wieszcz.

W 1928 roku w majątku tym kręcono plenerowe ujęcia do pierwszej, jeszcze niemej ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. [Fragmenty tego filmu, zrekonstruowanego cyfrowo, z nową, specjalnie do niego napisaną muzyką, zostaną zaprezentowane w trakcie spotkania.]

Joanna Puchalska, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka literatury anglojęzycznej i autorka publikacji o tematyce kresowej, jest prawnuczką ostatnich właścicieli Czombrowa na Nowogródczyźnie”.

Reklama
107 views