Aktualności
Brzeg
Kultura

Muzyka jest lekiem na bardzo poważne choroby


Muzyka wywiera nieodzowny wpływ na funkcjonowanie biopsychospołeczne człowieka. Pozytywne jej oddziaływanie możemy obserwować na wielu płaszczyznach naszego życia i zdrowia. Stosowana jest szeroko  w psychologii gdzie głównie pełni funkcję relaksującą oraz aktywizująca i regulującą emocje. Ma szerokie zastosowanie w medycynie. 

Muzyka zmniejsza skutki demencji u osób starszych chorujących na chorobę Alzheimera, poprawia zdolności motoryczne osób z chorobą Parkinsona. Wspomaga regenerację organizmu oraz działa przeciwbólowo i przeciwlękowo. U osób z chorobami neurologicznymi wpływa na poprawę umiejętności komunikacyjnych. Jej zbawiennego wpływu doświadczają również osoby borykające się ze schorzeniami układu oddechowego. 

Dowiedziono, iż regularne obcowanie z muzyką ogranicza ataki astmy. Muzyka a przede wszystkim jej wibracje odbierane są przez całe nasze ciało, dzięki czemu uaktywnione zostają różne procesy biochemiczne na poziomie komórkowym. Słuchanie ulubionej muzyki stymuluje wydzielanie dopaminy, co zwiększa motywację  i poprawia zdolność do nauki oraz stymuluje produkcję serotoniny „hormonu szczęścia”. 

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło nr 2 Brzeg uwolniło owe  hormony szczęścia. Realizujemy projekt współfinansowany przez Gminę Brzeg – UWALNIAMY HORMONY SZCZĘŚCIA. W ramach zadania zaprosiliśmy mieszkańców gminy Brzeg na muzyczną podróż z Fryderykiem Chopinem oraz biesiadę i piknik muzyczny w pięknych okolicznościach przyrody. 

Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. Towarzyszył nam taniec przy dźwiękach akompaniamentu gitary oraz wspólny śpiew muzyki biesiadnej, tak mocno zakorzenionej w naszej kulturze. Powróciliśmy w świat wspomnień lat młodzieńczych, gdzie biwaki, obozy i biesiady towarzyszyły nam bardzo często. 

Ten niezapomniany czar wspomnień przywołaliśmy na nowo, pozostanie z nami na długo. Dziękując wszystkim za miłe spędzony czas, zapraszamy wszystkich na kolejne spotkania organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło nr 2 Brzeg.

Naszą misją jest integracja społeczna mieszkańców Brzegu, aby tego dokonać, potrzebujemy waszego wsparcia. Do zobaczenia.

Reklama
260 views