Aktualności
Brzeg

Na podwórku pomiędzy Długą a Chrobrego stanęły ławki z widokiem na parking. „Nic tylko siadać i wdychać świeże… spaliny”


Zarząd Nieruchomości Miejskich w Brzegu zlikwidował pod koniec ubiegłego roku zagrożenie w postaci nielegalnie wybudowanego pomieszczenia wc dla lokalu przy ul. Długiej 73. W ramach porządkowania podwórka zlikwidowano także nieużytkowane czerpnie powietrza (wybudowane niegdyś na potrzeby Policji) oraz… dotychczasowe ławki, z których korzystali seniorzy mieszkający na osiedlu. Zniknęły również róże, krzewy i brzozy, które rosły przez kilkadziesiąt lat. Nagle okazało się, że zostały posadzone bez zezwolenia i zbyt blisko budynku. ZNM postanowił jednak wynagrodzić nieco mieszkańcom poniesione straty, siejąc trawę i stawiając cztery nowe ławki, z czego dwie skierowane przodem do osiedlowego parkingu. „Nic tylko siadać i wdychać świeże… spaliny” – mówi nam jedna z okolicznych mieszkanek. 

Dwie z nowych ławek stanęły tuż przy miejscu, w którym parkują samochody

ZNM zamontował dwie z nowych ławek przodem do parkingu, tuż przy parkujących na osiedlu samochodach. Trudno nie zgodzić się z jedną z mieszkanek, która stwierdziła, że teraz pozostaje tylko usiąść i wdychać spaliny odjeżdżających lub parkujących aut. Dlaczego zdecydowano się na tak dziwne rozwiązanie? To wiedzą chyba tylko autorzy tego pomysłu. Wcześniej ustawione w podkowę ławki były usytuowane w środkowej części skweru. Trudno też powiedzieć, z jakiego powodu nagle podjęto decyzję o wycince drzew i krzewów. Ponoć zostały posadzone bez zezwolenia i zbyt blisko budynku. W takim razie, dlaczego rosły spokojnie w tym miejscu przez prawie 30 lat?

Jaki jest efekt wprowadzonych zmian? Starsze osoby zamiast widoku na brzozy i róże (które zostały zresztą zasadzone przez okolicznych mieszkańców) mogą teraz pooglądać parkujące samochody. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu przestaje być w takich okolicznościach dobrą alternatywą.

Mieszkańcy osiedla nie kryją oburzenia i domagają się, aby na wiosnę na podwórku poprawiono dwie bezsensownie ustawione ławki oraz posadzono drzewka i kwiaty w miejsce tych, które zostały usunięte. Oczywiście tym razem w bezpiecznej odległości od budynku. Miejsca jest teraz pod dostatkiem i można śmiało zająć się zagospodarowaniem wolnej przestrzeni. Oby nowe pomysły okazały się nieco lepsze niż ławki z widokiem na osiedlowy parking.

Reklama

1177 views