Aktualności
Kultura
Powiat brzeski

Narodowe Czytanie na zamku w Brzegu


Narodowe Czytanie to akcja z wieloletnią tradycją i oczywiście od dawna uczestniczą w nim Brzeżanie. W tym roku, po raz pierwszy, miejscem akcji był dziedziniec pięknego Zamku Piastów Śląskich. Na jego renesansowym dziedzińcu, spotkali się wszyscy zaangażowani w projekt uczestnicy. W tym roku przeczytana została Balladyna. 

Narodowe Czytanie Balladyny w Brzegu 

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Brzegu, pracownicy muzeum, samorządowcy. Grono było naprawdę liczne, ale wyzwanie też nie było łatwe. Aktorzy, dzieląc się rolami i wymieniając w tym czytelniczym maratonie, przemierzyli niemal w całości wszystkie pięć aktów historyczno-baśniowego dramatu Juliusza Słowackiego. 

Szczegóły obsady można znaleźć na stronie Zamku Piastów Śląskich

Zadbano także o oprawę muzyczną, której autorem był Ignacy Czekalski. Z kolei i wizualną stronę spektaklu oraz liczne atrakcje zadbała Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern z Opola.

Był też tort malinowy! Wszak nie ma Balladyny bez maliny.

Każdy, kto pojawił się na zamku z własnym egzemplarzem Balladyny, mógł na jej stronie tytułowej przybić specjalną, okolicznościową  pieczęć.

Okolicznościowa pieczęć upamiętniająca wydarzenie. Fot: Muzeum Piastów Śląskich

Historia Narodowego Czytania

Przy okazji warto przypomnieć dzieje akcji narodowe Czytanie. I edycja odbyła się 8 września 2012 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt miast, a z roku na rok rozrastała się i w 2019 roku wzięło w niej udział ponad 3000 organizatorów z 31 krajów na świecie. 

Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Dlatego na I edycji był czytany właśnie Pan Tadeusz.

Brzeg przyłączył się do akcji bardzo szybko, bo pierwsza akcja miała miejsce w 2013 roku na Placu Polonii Amerykańskiej. Czytano wówczas Zemstę Aleksandra Fredry.

Tekst: Krzysztof Żołyński
Zdjęcia/Materiał Wideo: Tomasz Kubiak
Reklama
502 views