Aktualności
Sport

Narodowy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” ponownie na ulicach Grodkowa


W niedzielę (19 września) w Grodkowie odbył się już po raz piąty Narodowy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Była to IX ogólnopolska edycja tej imprezy. Start i meta tegorocznych biegów usytuowane były tuż przy ratuszu, a trasy wiodły ulicami Grodkowa, dróżkami Parku „Cegielnia”, zahaczając o część Tarnowa Grodkowskiego. 

Foto: Janusz Pasieczny

Głównym celem biegu było jak co roku oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski.  

Kulminacyjnym punktem imprezy był bieg rodzinny, który odbył się o godz. 12.00 na dystansie 1963 m, który symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, ps. Lalek. Po zakończeniu tego biegu, o godz. 12.30 zawodnicy pobiegli na dystansie 5 km.

W Grodkowie uczestnicy biegu szczególny hołd oddają 30 żołnierzom ze Zgrupowania VII Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” działającego na Śląsku Cieszyńskim. Zostali oni zamordowani przez funkcjonariuszy UB i NKWD, a ich zbiorową mogiłę odkrył w 2016 roku w lesie w pobliskim Starym Grodkowie zespół archeologiczny pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Warto podkreślić ścisłą łączność przesłania biegu z tym wydarzeniem, ponieważ w  tym roku Bieg Tropem Wilczym w Grodkowie odbył się tuż po uroczystościach zorganizowanych w miejscu mordu Żołnierzy Wyklętych, na tzw. Polanie Śmierci. 

Uczestnicy zawodów włączyli się także w akcję „Biegnę dla Hani”, dzięki temu dziewczynka otrzymała pomoc finansową. 

Łącznie wystartowało 200 zawodników – dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym wraz z rodzicami, młodzież szkolna oraz osoby dorosłe w różnym wieku.

O godz. 12.00 rozpoczął się bieg na dystansie 1963 m – ukończyły go 103 osoby,                       a zwycięzcami zostali (wszystkie czasy netto):

- W kategorii „open kobiet” - I miejsce – Magdalena Połednik ze Skoroszyc z czasem 09:22 min – lat 10!, a Anna Dziuba z czasem 11:09 min w kategorii „mieszkanka Grodkowa” – także lat 10!

- W kategorii „open mężczyzn” - Grzegorz Jacheć z Grodkowa – LZS Kotwica Brzeg z czasem 06:53 min (lat 15), także zwycięzca w kategorii „mieszkaniec Grodkowa”.

Około godz. 12.30 zawodnicy wystartowali do biegu na dystansie 5 km – ukończyły go 94 osoby, a zwycięzcami zostali w kategorii „open kobiet” – I miejsce, Anna Waliduda z Wierzbnika klub „Kotwica Brzeg” z czasem 19:56 min; a Martyna Bartkiewicz z czasem 26:29 min w kategorii „mieszkanka Grodkowa”.

Natomiast na dystansie 5 km – I miejsce zajął w „kategorii open mężczyzn” Albert Kuczyński z Brzegu, klub SBRT Wrocław z czasem 17:57 min, a Sebastian Lach z czasem 19:19 min zwyciężył w „kategorii mieszkaniec Grodkowa”.
Organizatorzy wręczyli także dyplomy w kategorii „najliczniejsza ekipa” dla Kotwica Brzeg oraz w kategorii „najliczniejsza rodzina” dla TEAM WOŚ. Rodzina Woś startuje w tak licznym gronie od 2018 roku i jest to wspaniały przykład wspólnego rodzinnego biegania.