Aktualności
Brzeg
Pomagamy

Nasz szpital – o tym, dlaczego warto wspierać Brzeskie Centrum Medyczne


Szpital to miejsce, które nikomu nie kojarzy się pozytywnie. Narzekanie na jakość służby zdrowia jest, delikatnie mówiąc, nierzadkie wśród mieszkańców naszego kraju. Wiele lat temu, tuż po tym gdy rozpoczęliśmy oficjalną działalność Fundacji Rozwój, zadaliśmy sobie pytanie – w jakim stanie jest brzeska lecznica i co zrobić, aby było to miejsce kojarzone z wysoką jakością usług?

Przez ponad dziewięć lat poznaliśmy się z personelem tam pracującym i mamy stuprocentową pewność, że są to profesjonaliści w każdym calu. To naprawdę świetni lekarze i wspaniałe pielęgniarki. To także rewelacyjni ludzie, którzy wspomagają ich w wydziałach zajmujących się administracją, sprawami technicznymi i innymi kwestiami niezbędnymi do funkcjonowania tej ogromnej maszyny, jaką jest szpital powiatowy. Obserwowaliśmy ich pracę, rozmawialiśmy, przyglądaliśmy się problemom, z którymi się zmagają.

Robiąc to wszystko, zdaliśmy sobie sprawę, że największą bolączką szpitala jest brak środków na nowoczesny sprzęt medyczny. Bez niego nawet najwyższej klasy specjalista nie może w pełni wykorzystać swojej wiedzy i umiejętności.

Tego typu rzeczy są oczywiście bardzo drogie. Stwierdziliśmy zatem, że spróbujemy pomóc w ich zakupie. Nawet jeśli nie nazbieramy setek tysięcy złotych na supernowoczesny sprzęt, to nazbieramy na coś, co pomoże w pracy ludziom dbającym o nasze zdrowie, a dyrekcji da możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na rozwój placówki.

Tym pomysłem zaraziliśmy innych mieszkańców powiatu. Razem mówiliśmy głośno, że musimy wesprzeć Brzeskie Centrum Medyczne. W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych jest to przecież pierwsze miejsce, do którego trafimy. Inwestowanie w szpital to zatem inwestowanie w swoje bezpieczeństwo. Tak powstał szereg inicjatyw charytatywnych, które trwają po dziś dzień.   

Naszą flagową imprezą jest odbywający się od 2012 roku Bieg Piastów Śląskich. To właśnie dzięki temu wydarzeniu sportowemu każdego roku do Brzeskiego Centrum Medycznego dociera nowy sprzęt podnoszący komfort pacjentów i ułatwiający pracę personelowi szpitalnemu. Oprócz tego organizowaliśmy koncerty charytatywne, podczas których odbywały się zbiórki pieniędzy i licytacje. Ostatnim hitem były słoniki pomalowane przez radnych miejskich i innych ludzi związanych z naszym miastem, które zlicytowane zostały za 3 000 złotych.

Przez lata wspólnej pracy, dzięki ofiarności ludzi, którzy zrozumieli cel naszego działania, udało się nam zakupić m.in.:

– kardiomonitor, pulsoksymetr i pompę infuzyjną

– kardiomonitor kompaktowy i stojak jezdny na Oddział Dziecięcy

– łóżka na oddział dziecięcy

– nowoczesne fotele do nauki karmienia na Oddział Noworodków

– wózek transportowo-kąpielowy na Oddział Rehabilitacji Neurologicznej

– stół rehabilitacyjny do masażu, dwa wózki inwalidzkie i komplet mat do przenoszenia pacjentów dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego działającego przy BCM

Udało się również przekazać sprzęt rehabilitacyjny, który został pozyskany podczas zbiórki społecznej.

W międzyczasie okazało się, że wokół nas żyje wielu ludzi, którzy chcieliby pomóc naszemu szpitalowi i przebywającym tam pacjentom – zwłaszcza tym najmłodszym. Tak powstały kolejne inicjatywy, takie jak remont Oddziału Dziecięcego, czy stworzenie tam biblioteczki dla dzieci.

Nie zapominaliśmy też o tym, by w naszej lecznicy dało się poczuć chociaż odrobinę atmosfery świąt Bożego Narodzenia. Organizowaliśmy wizyty świętego Mikołaja na oddziale dziecięcym, a mamom rodzącym na brzeskiej porodówce wręczaliśmy świąteczne pakiety książek dla najmłodszych. Sami również odwiedzaliśmy pacjentów naszego szpitala, aby czytać im książki. Nie zabrakło też koncertów uczniów brzeskiej szkoły muzycznej, którzy dzielili się odrobiną swojego talentu z chorymi dziećmi.

W tym roku wiele naszych działań zostało sparaliżowanych przez pandemię koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że przestaliśmy pomagać. W tym trudnym czasie udało się nam pozyskać przyłbice oraz maseczki uszyte przez brzeskie krawcowe. Sprzęt ten trafił do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej.

W każdy ze wspomnianych projektów włączała się zawsze ogromna ilość ludzi dobrego serca, którzy poświęcali swój wolny czas, aby pomóc innym. To właśnie nasi wolontariusze stworzyli przed laty szpitalny Bajkowy Oddział – wyremontowali sale i odmalowali ściany, tworząc na nich kolorowe obrazki przedstawiające postacie z bajek i baśni. To oni pracowali na pełnych obrotach, aby zapiąć na ostatni guzik wszystkie nasze inicjatywy. Z tego miejsca serdecznie, z całego serca im za to dziękujemy. Ogromne podziękowania należą się też osobom działającym w organizacjach pozarządowych: TAMA Brzeskie Stowarzyszenie Abstynenta oraz Fundacja Centrum Aktywnego Wsparcia. To dzięki nim udało się zapanować nad wszystkimi kwestiami związanymi ze sprawnym i zgodnym z prawem przeprowadzeniem akcji. Dziękujemy również wielu, wielu ludziom, firmom i organizacjom, których nie sposób wymienić w tym krótkim tekście.

Piszemy ten artykuł nie po to, aby chwalić się swoimi działaniami. Piszemy go, aby podziękować wszystkim, dzięki którym pomaganie szpitalowi stało się możliwe.

W ostatnim czasie na nasz wniosek Starostwo Powiatowe w Brzegu uruchomiło specjalne konto bankowe (74 88700005 2001 0030 2668 0040). Wszystkie środki, które na nie trafią, zostaną przekazane Brzeskiemu Centrum Medycznemu i spożytkowane na zakup sprzętu medycznego, który zwiększy komfort pacjentów szpitala oraz pomoże w ratowaniu ich zdrowia i życia.

Każdy, kto prześle nam na maila fundacja@fundacjarozwoj.org potwierdzenie przelewu na wspomniane konto, otrzyma od nas oficjalne podziękowanie.

Zachęcamy wszystkie osoby, które nie miały jeszcze okazji zaangażować się w żadne z naszych działań. Dołączcie do nas. Dbajmy razem o nasz szpital, pomagajmy mu się rozwijać – to przecież inwestycja w nasze bezpieczeństwo.

Do zobaczenia na kolejnych

akcjach charytatywnych

Zespół Fundacji Rozwój 

Reklama
260 views