112
Aktualności

Nawałnica przeszła przez gminę Grodków. Wiele podtopionych posesji


Dziś w nocy (12.05.2021) silna nawałnica przeszła przez gminę Grodków. Szczególnie dała się we znaki mieszkańcom Jędrzejowa. Podtopionych zostało wiele posesji. Strażacy, w nocy, usuwali skutki podtopień.

Jak powiedział nam oficer prasowy PSP Brzeg, st. kpt. mgr Jacek Nowakowski:

Doszło do zalania dwunastu posesji przez wodę spływająca z pól. Nasze działania polegały na odpompowywaniu tej wody. Nad ranem dostaliśmy również informację o zalaniu jednej posesji w Starowicach Dolnych. Nasze działania w Jędrzejowie zostały zakończone około trzeciej nad ranem.

Na miejsce udali się przedstawiciele gminy Grodków, wśród których jest między innymi burmistrz Marek Antoniewicz.

 Font, Poster, Advertising, Electric blue

Powodem tego zdarzenia były anomalie pogodowe plus system, który nie zadziałał, gdyż jest niewydolny z różnych przyczyn. Przez lata był zaniedbany. Jesteśmy tu po to, aby zdiagnozować te przyczyny i zastanowić się jak uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Chciałbym tutaj zaznaczyć, że żaden system prawdopodobnie nie jest w stanie przyjąć takiej ilości wody, jaka wystąpiła tutaj w nocy. W poprzednich latach też mieliśmy podobne sytuacje, gdzie nagła ściana deszczu powodowała to, że system nie odbierał ogromnej ilości wody i powodował lokalne podtopienia - powiedział burmistrz. Będziemy teraz analizować straty i jeżeli wyniknie taka potrzeba to postaramy się jakoś pomóc poszkodowanym mieszkańcom - dodał włodarz gminy.

Jeden z mieszkańców Jędrzejowa powiedział nam, że jego straty są duże. Zalaniu uległy między innymi meble, znajdujące się na parterze jego domu.

Nawałnice przeszły również przez inne gminy województwa opolskiego. W Gościejowicach pod Opolem od uderzenia pioruna zapalił się dach domu, a w gminie Kamiennik ulewny deszcz w kilkanaście minut spowodował poważne podtopienia.