Aktualności
Kultura

Nie będzie już w tym roku jesienią XXXI Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich…


28 sierpnia 2020 r. po długich cierpieniach, ale już bez bólu, w bliskości osób najważniejszych w Jego życiu, odszedł na zawsze JANUSZ IRENEUSZ WÓJCIK – organizator Najazdów, poeta, animator kultury, samorządowiec.

Zasługi ś.p. Janusza i bogaty życiorys są szeroko przytaczane w mediach, natomiast autorzy Klubu Literackiego „Brzeg” zapraszają do swoich wspomnień. W biogramie literackim Janusz Wójcik jest autorem książek poetyckich: Opisanie świata (1991), W cieniu oliwnego drzewa (1996), Brzeg czasu (2001), A feny kertesze – ogrodnik światła (2017), Wiersze wybrane (2020). Jego utwory ukazały się w czasopismach literackich, almanachach i rocznikach literackich w kraju i za granicą. Pisał artykuły do miesięcznika „Śląsk” i do wielu innych.

Dla poety najważniejsze jest „ocalić od zapomnienia”, Janusz bardzo do tego dążył. Marzenie się spełniło… mam przed sobą nowy tom poetycki: Wiersze wybrane, Wyd. Akwedukt – Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, 2020.

W podziękowaniu Autor wymienił osoby i instytucje, które finansowo pomogły przy wydaniu. Wcześniej na fb. 31.05.2020 przeczytaliśmy wiersz „Brama Odrzańska” i piękne słowa: „W podziękowaniu dla Romany i przyjaciół z brzeskiego Klubu Literackiego oraz koleżanek i kolegów literatów, animatorów kultury, społeczników z organizacji pozarządowych z Opolskiego i Dolnego Śląska, za życzenia i dowody pamięci, wiersz z tomu „Wiersze wybrane” (a niebawem odwdzięczę się książką). Serdecznie pozdrawiam”. Nie zdążył podarować nam tomików osobiście.

W każdej rozmowie, na każdym spotkaniu padało pytanie: Co tam nowego w klubie? Wspierał dobrym słowem nasze działania, wysoko cenił ludzi pióra, piszących, czytających i  miłośników kultury. Toteż ubolewał, że w obecnych czasach grupy twórcze działają w większości bez poparcia finansowego znikąd. Pisemnie podziękował nam niedawno za ofiarowany almanach „Z wysokiego brzegu”, który wydaliśmy z osobistych oszczędności. Wspominam, że na moim spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej, które ze znawstwem sztuki oratorskiej poprowadził, po raz pierwszy czułam się spokojna i szczęśliwa. To Jego osoba, a nie moja jako poetki, przyciągnęła dużo gości.

W pamięci zachowamy prezentacje autorów klubu na Najazdach w Zamku. Tu był wymagający, czasami zbyt władczy, musiał mieć plan, nasz scenariusz. Rozumiemy i dziękujemy, bo dbał o poziom, mobilizował do bycia lepszym w twórczości.

I właśnie tę cechę osobowości ś.p. Janusza podkreślił w Posłowiu w nowym tomie Robert Gawłowski (poeta, dziennikarz, krytyk): „Wieczna przemiana, nieuchronne przemijanie – to żywioły naturalnie obecne w świecie poetycki Wójcika (…). Zdradza to wiele mądrej pokory. Ani Janusz, ani bohaterowie jego wierszy nie silą się na jakiekolwiek exegi monumentum. To bardziej sporawa jego charakteru. Zawsze bowiem przedkładał on swoje powinności wobec innych nad własne sprawy literackie, i jako poeta krył się latami w cieniu wielu innych społecznych ró”.

Januszu, spoczywaj w pokoju!

…………………………………………………

„Metamorfozy” /aut. Janusz Ireneusz Wójcik

Z kim mówić jak nie z Tobą Świerszczu

kiedy otuleni cieniem wieczoru

nasłuchujemy

Ja – twojej pieśni

Ty – mojego milczenia

Z kim mówić jak nie z tobą Świerszczu

kiedy gwiazdy senne nad drogami

niebawem nas odmienią

odejdziemy

Ty – ze smutkiem

Ja – z nadzieją

(Wiersze wybrane; Akwedukt – Oficyna Wydawnicza/Klub Muzyki i Literatury, Wrocław 2020

……………………………………………………………

Artykuł: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”

www.klubliterackibrzeg.pl

kontakt@klubliterackibrzeg.pl

 506 694 440 i 695 400 983 (ZNP).

Reklama
310 views