Aktualności

Nie będzie referendum w sprawie budowy kompleksu basenowego przy ul. Korfantego w Brzegu


Na kolejnej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Brzegu (8 lipca) głosowano wniosek zgłoszony przez ośmiu radnych wnoszących o przeprowadzenie referendum w sprawie  budowy kompleksu basenowego przy ul. Korfantego w Brzegu. 

Jak tłumaczyli pomysłodawcy, przeprowadzenie referendum jest konieczne, ponieważ Rada Miasta nie może dojść do porozumienia w sprawie budowy kompleksu basenowego i powinni się na ten temat wypowiedzieć mieszkańcy. 

W referendum miałoby się znaleźć tylko jedno pytanie dotyczące kompleksu na Korfantego. Można dyskutować, dlaczego pomysłodawcy nie zdecydowali się na wprowadzenie drugiego pytania, dotyczącego basenu na ul. Wrocławskiej. Dałoby to społeczeństwu Brzegu możliwość deklaracji, za którym pomysłem się opowiadają. 

W referendum miało znaleźć się jedno pytanie: „Czy jesteś za budową kompleksu basenowego przy ul. Korfantego w Brzegu?” i dwie odpowiedzi: tak lub nie

Okazuje się, że wnioskodawcy nie przyjęli sugestii, żeby rozszerzyć kartę referendalną o pytanie związane z basenem na ul. Wrocławskiej. Duże wątpliwości budził również proponowany wakacyjny termin referendum, czyli 22 sierpnia. 

W trakcie dyskusji wątpliwości radnych wzbudziła również nakładka dla osób niewidzących. Okazało się, że jest ona nieprawidłowa, gdyż tekst jest niezgodny z tym, co mogą przeczytać osoby widzące i nie ma na niej pouczenia jak głosować. Wnioskodawcy odpowiadali, że nakładka została przygotowana przez specjalistyczną firmę i uzyskała pozytywną opinię prawną. 

Foto: transmisja z obrad Rady Miejskiej Brzegu

Projekt uchwały przepadł w głosowaniu. Za było ośmiu radnych, przeciw jeden, a ośmiu wstrzymało się od głosu.