Aktualności

„Nie marnuj jedzenia” w gminie Grodków. Dołącza kolejna sieć


W grudniu poprzedniego roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodkowie dołączył do akcji „Nie Marnuj Jedzenia 2020”. Podpisana została wówczas umowa z Bankiem Żywności w Opolu. Do akcji w gminie Grodków dołączył właśnie kolejny dyskont.

Pierwszą sieciówką, która włączyła się do przedsięwzięcia na terenie gminy Grodków, był jeden ze sklepów Biedronki zlokalizowany na terenie miasta. Kolejnym marketem włączającym się do kampanii jest Dino przy ul. Warszawskiej.

- Jako największa sieć w Polsce, Biedronka przeciwdziała zjawisku marnowania żywności. Od 2013 na zasadzie darowizny przekazujemy żywność organizacjom pożytku publicznego. Przede wszystkim są to: mięso, wędliny, nabiał, ryby, a także warzywa i owoce. W kraju współpracujemy z setką takich organizacji, natomiast w województwie opolskim z Bankiem Żywności. Od początku przekazywania darowizn udało się nam już ofiarować ponad 10 ton żywności – Mówi Jakub Mazur, specjalista ds. komunikacji korporacyjnej sieci Biedronka.

Żywność przydzielana jest w pierwszej kolejności osobom najbardziej potrzebujących, samotnym i starszym. Zainteresowani mogą odebrać ją osobiście. W przypadku gdy z istotnych powodów nie mogą tego zrobić, istnieje możliwość dowozu artykułów spożywczych (do zainteresowanych z terenu gminy) przez pracowników OPS.

- Codziennie w godzinach porannych odbieramy towar pełnowartościowy o krótkim terminie ważności. Kończący się on zwykle w dniu odbioru lub kolejnym. Żywność trafia bezpośrednio do potrzebujących – informuje Aleksandra Masiowska-Michułka, kierownik OPS w Grodkowie.

- To jest bardzo dobry pomysł. Niektóre osoby naprawdę nie mają za co kupić podstawowych produktów. Mają niskie emerytury lub są bezrobotni. Czasami środków nie wystarcza na najważniejsze rzeczy. Takie wsparcie pomaga łączyć koniec z końcem. Korzystam z niego ja i moja siostra. W reklamówce znajduje się ciasto, wędlina w plasterkach Warto by takie inicjatywy pojawiły się również w innych miastach – dodaje mieszkaniec z gminy Grodków.

Jak zaznaczają urzędnicy z OPS-u przy ul. Szpitalnej, dla potrzebujących jest to wielkie wsparcie. Mieszkańcy gminy zainteresowani uzyskaniem takiej formy pomocy proszeni są o kontakt pod numerem telefonu 77 415 33 45, Warto zaznaczyć, że przy dystrybucji produktów nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe.

Damian Wolak