Aktualności
Felieton

Nie pal śmieci w piecu i pozwól odetchnąć świeżym powietrzem


Piękna polska złota jesień mieni się kolorami, liście żółkną, czerwienią się, by opaść w końcu na ziemię, tworząc jesienny dywan. Aż chciałoby się wyjść na spacer i zaczerpnąć świeżego powietrza! Niestety w wielu miejscach naszego powiatu jest to niemożliwe. Śmieci spalane w piecach i wydobywającego się z niego kłęby czarnego dymu sprawiają, że nie ma czym oddychać, a powietrze jest poważnie skażone.

Czarny kłębiasty dym z kominów, nieprzyjemny i drażniący zapach w powietrzu z pewnością towarzyszą codziennie wielu mieszkańcom naszego powiatu. Mimo kar, uświadamiania ludzi i możliwości przesiadki na ekologiczne rozwiązania, „domowych spalarni” wciąż nie ubywa.

W związku z tym apelujemy do wszystkich o unikanie spalania w piecach centralnego ogrzewania odpadów z tworzyw sztucznych (butelek typu PET, opakowań po sokach, mleku, opakowań i worków foliowych, artykułów gumowych, lakierowanego drewna, mebli itp.). Z drugiej strony, jeśli zauważyliście kopciucha i macie podejrzenia, że spalane są tam szkodliwe odpady, dzwońcie do straży miejskiej lub urzędów gmin i zgłaszajcie takie miejsca. To nie wstyd ani donosicielstwo, a jedynie troska o środowisko i zdrowie nas wszystkich. 

PAMIĘTAJ!! ZA PALENIE ŚMIECI GROZI WYSOKA GRZYWNA DO 5000 ZŁ.

Czy zdajecie sobie sprawę, jakie trucizny wytwarza się, spalając stare buty, kawałki mebli lub plastikowe i lakierowane opakowania?

Podczas spalania materiały te wydzielają substancje silnie toksyczne i rakotwórcze, tj. pyły zawieszone: PM10, PM2.5, dioksyny, metale ciężkie, tlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla.

Pył PM10 jest niebezpieczną mieszaniną unoszącą się w powietrzu, z łatwością przedostającą się do górnych dróg oddechowych i płuc. Jego mniejsza odmiana może nawet wnikać do krwi. Wszystkie one powodują kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego oraz przyczyniają się do pojawienia się astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek.

Dwutlenek siarki (SO2) powoduje u ludzi trudności w oddychaniu, a u roślin zanik chlorofilu (obumieranie liści).

Tlenki azotu (NOx) mogą być przyczyną zapalenia płuc i bronchitu. U roślin powodują uszkodzenia liści.

Tlenek węgla (CO) jest trujący dla ludzi i zwierząt. Wiąże czerwone ciałka krwi, utrudniając transport tlenu. Oddziałuje także na centralny układ nerwowy. Pył, odkładając się w glebie, powoduje szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie roślin metalami ciężkimi.

Dioksyny to najbardziej szkodliwe substancje, jakie zidentyfikowano w środowisku.

Życzymy wszystkim świeżego powietrza przez cały rok!